Projekta jaunumi

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Par nekustamo īpašumu atsavināšanas kārtību

22. Augustā, 2019

Kā norisinās nekustamo īpašumu atsavināšanas process Rail Baltica izbūves vajadzībām un kā tajā piedalās īpašnieks, šodien Latvijas Radio skaidroja Agnis Driksna, Rail Baltica projekta ieviesēja Latvijā - uzņēmuma Eiropas Dzelzceļa līnijas Attīstības un komunikācijas departamenta direktors. 

Īpašniekiem nav jāuztraucas par iespējamiem zaudējumiem, jo īpašnieks piedalās visos taisnīgas atlīdzības noteikšanas posmos. Vispirms īpašnieki saņem paziņojumu par atsavināšanas procesa uzsākšanu, tad notiek izvērtēšana - kāda īpašuma daļa būs nepieciešama dzelzceļam un kāda daļa paliks īpašniekam. Seko uzmērīšana, kā arī īpašuma tirgus cenas un identificējamo zaudējumu aprēķināšana. Īpašniekiem tiks segta īpašuma tirgus cena, identificējamie zaudējumi un, nepieciešamības gadījumā, pārcelšanās izmaksas. Esošajā finanšu plānošanas periodā atsavināšanai pieejamais finansējums ir 15,6 miljoni eiro un A. Driksna intervijā uzsvēra, ka patlaban īpašniekiem ir labvēlīga situācija, jo tirgus cena saglabājas pietiekami augsta. Īpašnieki tiek aicināti sakārtot īpašuma dokumentus, jo nelegāli īpašumi netiks iekļauti zaudējumu aprēķinā.
Viņš paskaidroja, ka šobrīd notiek aktīvs projektēšanas darbs. Atsavināšana notiek vienlaikus ar Rail Baltica trases un staciju projektēšanu. Tādējādi iespējams iegūt precīzu nepieciešamo atsavināmo īpašumu apjomu. Līdz gada beigām tiks pabeigts tehniskais projekts Rail Baltica stacijai starptautiskajā lidosta „Rīga” un tiks izsludināts iepirkums par būvniecības darbiem, lai nākamā gada nogalē varētu sākt būvniecību. Savukārt Rail Baltica stacijai Rīgas Centrālajā stacijā pirms pāris mēnešiem noslēgts projektēšanas un būvniecības līgums, uzsākta projektēšana, un līdzīgi kā lidostā „Rīga”  - 2020. gada nogalē vai 2021. gada sākumā ir jāsākas būvniecības darbiem. „Primāri nekustamie īpašumi tiek atsavināti  minētajos Rail Baltica projekta posmos, jo tajos arī sāksies pirmie būvniecības darbi. Pārējā Latvijā atsavināšana notiks secīgos posmos. No nekustamo īpašumu atsavināšanas viedokļa Rīgas posmi ir vissarežģītākie,” intervijā teica A. Driksna.
Viņš norādīja, ka Rail Baltica izbūvei Rīgā un starptautiskās lidostas „Rīga” tuvumā atsavināšanai sagatavoti 123 privātpersonu un pašvaldības īpašumi.

Visu interviju varat noklausīties šeit

Aicinām iepazīties ar informāciiju par taisnīgas atlīdzības noteikšanu: http://edzl.lv/lv/atsavinasana/taisniga-atlidziba