Projekta jaunumi

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Dokumentēts „Slepenais bunkurs Nr.100” (+video)

9. Februārī, 2021

Slepenā bunkura Nr.100” zem sliežu ceļiem fotografēšana un filmēšana notika 5. februārī, lai saglabātu par to vēsturisku liecību. Tas atrodas topošā Rail Baltica Centrālā mezgla būvlaukumā un tiek gatavots demontāžai, jo drošības apsvērumi nepieļauj brīvas telpas atstāšanu zem dzelzceļa. Aicinām ieskatīties bunkura labirintos.

Pazemes bunkurs jeb Slepenais objekts nr. 100” tika izveidots pēc Otrā Pasaules kara Latvijas dzelzceļš vajadzībām, lai nodrošinātu patvērumu un darba iespējas dispečeriem un dzelzceļa vadībai ķīmisko uzbrukumu, tostarp, atomuzbrukumu gadījumos. Līdz pat 2019. gadam par šādu bunkura eksistenci plašākai sabiedrībai nebija zināms. Bunkurs atrodas starp Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas un Satiksmes ministrijas ēku. Tam ir rezerves izejas tieši uz sliežu ceļiem, kā arī tuneļi, kas to savieno ar ministrijas ēku. Bunkurs vēsturiski bija ļoti labi aprīkots - tam bija atsevišķas darba un atpūtas zonas, dušas, gaisa attīrīšanas iekārta, alternatīvā elektroenerģijas piegāde un apkure. Līdz mūsdienām tajā izdevies saglabāt unikālu Aukstā kara liecību: Latvijā radītu skaitļojamo mašīnu Vega”, kas pēc dažādiem parametriem varēja izrēķināt, cik ilgi vēl būtu jāuzturas bunkurā, un kad būtu droši apstākļi iznākt virszemē.
Daļa no bunkura aprīkojuma tiks nogādātas Dzelzceļa muzejā.

Šīs nedēļas sākumā Rail Baltica Rīgas Centrālā mezgla būvnieks - BERERIX ir sācis demontēt vēsturisko bumbu patvertni jeb slepeno bunkuru. Tas ir jānojauc drošības apsvērumu dēļ, jo bunkura paaugstinājuma vietā atradīsies Rail Baltica Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas ēkas un infrastruktūra: sliežu viadukta konstrukcijas, multimodālais centrs un Elizabetes ielas savienojums ar Timoteja ielu. Savukārt brīva telpa zem jaunajām dzelzceļa līnijām un ēkām no drošības viedokļa nav pieļaujama.

Bunkura tuneļu nojaukšanai tiks izmantotas mūsdienu tehnoloģijas, kas bunkura betonu sadrupinās. Bunkura nojaukšana turpināsies līdz pat marta sākumam, kad kā pēdējais tiks nojaukts uzbērums jeb virszemē redzamā bunkura daļa.

TV3 sižetā varat apskatīt, kā izskatās bunkurā, tiek skaidrots, kam bija domāts bunkurs, un kā apdraudējuma gadījumā tajā būtu strādājuši dzelzceļa dispečeri, veicot satiksmes plānošanu un vadību.  


Fotogalerijā ir iespēja ielūkoties bunkurā dažas dienas pirms tā demontāžas sākuma. BERERIX preses foto

Slepenais bunkurs 9