Projekta jaunumi

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Kā pandēmijas apstākļos tiks būvēts Rail Baltica Centrālais mezgls (+video)

25. Novembrī, 2020

Skaidrojam, kā vīrusa pandēmijas apstākļos norisināsies būvdarbi Rail Baltica Centrālajā mezglā, un kas tiks būvēts. 

„Būvlaukums ir veidots tā, lai nodrošinātu nepārtrauktu darbu dienas un nakts maiņās. Novērtējot darba procesu un darbinieku saskarsmes intensitātes riskus, atbilstoši Pasaules veselības organizācijas vadlīnijām un Latvijas valdības norādēm sagatavoti risinājumi un tāds darba organizācijas plāns, lai ievērotu distancēšanās iespējas un novērstu COVID-19 izplatības iespēju 100 darbiniekiem, kas strādās būvlaukumā,” paskaidro būvniecības apvienības BERERIX  projekta direktors Ksavjērs Debrušs (Xavier Debruche). 

Lai nodrošinātu efektīvu noteikumu ievērošanu, BERERIX komandas un apakšuzņēmēju darbu kontrolēs COVID-19 vadītājs un monitorings tiks fiksēts speciāli šim mērķim izstrādātā aplikācijā. Būvlaukumā darbinieki tiks organizēti komandās pa 12 cilvēkiem, lai nodrošinātu nepieciešamo distancēšanos koplietošanas telpās.

Līdztekus vispārpieņemtajām obligātajām prasībām par distancēšanos, roku mazgāšanu un masku lietošanu, būvlaukuma darbinieki tiek speciāli apmācīti un instruēti par vīrusa būtību, izplatīšanās veidiem un simptomiem.  BERERIX būvlaukumā pievērsīs vērību trim galvenajiem veselības un drošības faktoriem, kas specifiski būvniecības videi un darba procesam: 

·         Katra darbinieka veselības stāvoklim un aprīkojumam pirms darba sākšanās, mērot temperatūru un nodrošinot vienmēr pieejamas higiēnas un dezinfekcijas preces, maskas un cimdus.

·         Koplietošanas telpu noslogojumam, izmantošanai atbilstoši grafikam, robežstiklu izvietojumam, nepieciešamā attāluma un platības nodrošinājumam.

·         Darba rīku un iekārtu lietošanai un dezinfekcijai. Būvniecības tehnikas izmantošana tiks organizēta noteiktās maiņās, tehnika pēc katras maiņas tiks dezinficēta.  Darbiniekiem tiks nodrošināti personīgi izmantojami darbarīki. 

Kas tiks būvēts Rail Baltica Centrālajā mezglā?

Būvniecības darbi Rail Baltica Centrālajā mezglā plānoti secīgi (ar visiem darbiem pa posmiem var iepazīties reāllaikā edzl.lv vietnes sadaļā Centrālā mezgla izbūves plāns šeit). 
Centrālā mezgla pirmie būvdarbi notiks laukumā starp Rīgas centrālo dzelzceļa staciju un Satiksmes ministrijas ēku, un gar dzelzceļa līniju starp Maskavas un Lāčplēša ielu.  Līdz 2020. gada beigām paredzēta inženierkomunikāciju pārnešana, jaunas transformatoru stacijas būvniecība, kā arī sagatavošanās darbi uz peroniem - signalizācijas, kabeļu un pārmiju pārbūve, kā arī daļas no esošo pazemes būvju nojaukšana.
Centrālā mezgla būvniecībā apjomīgākie būvdarbi sāksies nākamā gada otrajā ceturksnī, lai līdz 2023. gadam pilnībā noraktu uzbērumu, uzbūvētu dzelzceļa estakādi un dzelzceļa stacijas trešais stāvs, pilnībā pārbūvētu ielas zonas un peronus. Savukārt no 2023. līdz 2025. gadam būvdarbi notiks dzelzceļa sliežu otrā pusē - Stacijas laukuma pusē. 

Rīgas Centrālā mezgla izbūves plāns paredz Eiropas sliežu platuma dzelzceļa ievadīšanu Rīgas centrā,  izbūvējot četrus jaunus sliežu ceļus, nodrošinot Rail Baltica starptautisko un lidostas savienojumu vilcienu, kā arī Latvijas reģionālo (starppilsētu un piepilsētas) vilcienu apkalpošanu.

Tiks izveidota arī mūsdienu prasībām atbilsoša estētiski pievilcīga un ērta stacijas infrastruktūra trīs līmeņos. Esošos piecus peronus jeb platformas papildinās vēl divas jaunas platformas: visi peroni tiks paaugstināti, atvieglojot abu dzelzceļa platumu dzelzceļa lietotāju ērtības, iekāpjot vilcienos. Virs peroniem būs nojumes. Uz katru no platformām vedīs kāpnes, 12 lifti un 22 eskalatori. Pēc izbūves gājējiem būs pieejami plašāki tuneļi. Virs peroniem tiks izbūvētas arī jaunas telpas 6000 m² platībā, kur būs iespējams izvietot komerctelpas, tualetes, kases, dažādas palīgtelpas, bagāžas glabātuves u.c. Stacijā iekļauts arī Air-To-Rail risinājums jeb bagāžas tranzīta joslas, kas nodrošina iespēju droši nogādāt bagāžu no lidostas uz staciju un otrādi -  bez pasažieru iesaistīšanās. Jaunajā projektā būtiski paaugstināti arī stacijas, kā nozīmīga civilās infrastruktūras objekta, drošības parametri.

Esošā uzbēruma vietā posmā no autoostas līdz Stockmann universālveikalam un no Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas līdz Elizabetes ielai tiks izveidota estakāde, pa kuru turpmāk organizēs dzelzceļa satiksmi. Uzbēruma norakšana piešķirs Rīgai jaunus vaibstus, vizuāli un funkcionāli savienojot līdz šim ar dzelzceļa uzbērumu atdalītās pilsētas: Vecrīgu ar Latgales priekšpilsētu. Tas arī ļaus savienot Elizabetes ielu ar Timoteja ielu.

Tiks uzbūvēts jauns, vienu kilometru garš, tilts ar diviem sliežu ceļiem pār Daugavu un mazo Daugavu, ko varēs izmantot arī gājēji un velobraucēji.

Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas apkaimē arī būtiski palielināsies pilsētniekiem pieejamas zaļās zonas un labiekārtotas multifunkcionālas teritorijas. Piemēram, no 1316 m²  uz 4454 m² palielināsies skvēru platība.
Plānots, ka Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas kompleksa pārbūve, dzelzceļa tilta pār Daugavu un infrastruktūras būvniecības darbi pilnībā noslēgsies 2025. gada vasarā. 

Visu darbu izpildes laiku Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas apkaimē satiksmes dalībniekiem un gājējiem tiks nodrošināta nepārtraukta un droša satiksmes organizācija. Par plānotajiem satiksmes ierobežojumiem varēs uzzināt gan vietnē edzl.lv, gan Globālā projekta mājas lapā info.railbaltica.org.

Jau ziņojām, ka pirmajā Rail Baltica būvlaukumā Latvijā - Rīgā - 23. novembrī, piedaloties projekta īstenotājiem, būvnieku un uzraugošo būvinženieru komandas pārstāvjiem, svinīgi tika atklāta Rīgas Centrālā mezgla būvniecība.

Būvdarbus veic starptautiskā konkursa uzvarētājs - būvsabiedrība BERERIX, kuru veido Beļģijas lielākais būvniecības uzņēmums BESIX Group, nacionālais būvnieks RERE Būve un Itālijas uzņēmums Rizzani de Eccher, uzraudzību veic būvinženieri no Egis-Deutche Bahn.

Būvdarbi pirmajā Rail Baltica būvlaukumā Rīgā, 2020. gada novembrī 8