Projekta jaunumi

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Parakstīts Baltijā pirmais Rail Baltica projektēšanas līgums

20. Martā, 2018

20. martā svinīgā pasākumā parakstīts pirmais Rail Baltica projektēšanas un autoruzraudzības līgums par Rail Baltica stacijas, saistītās infrastruktūras un estakādes būvprojektēšanu starptautiskajā lidostā „Rīga”.
To parakstīja Eiropas sliežu platuma projekta ieviesējs Latvijā SIA „Eiropas Dzelzceļa līnijas” un atklātā starptautiskā konkursa uzvarētājs - trīs valstu uzņēmumu apvienība „PROSIV” („Sintagma” (Itālija), „Prodex” (Slovākija) un „Vektors T” (Latvija)).

Kopējais projektējamās līnijas garums ir 4.4 km. Rail Baltica dzelzceļa stacija lidostā „Rīga” tiks izvietota uz estakādes (kas stiepsies visā lidostas teritorijā 2 km garumā), vienā līmenī ar perspektīvā termināla reģistrācijas zāli. Paredzēts 400 m perons, kas nodrošina starptautisko vilcienu un piepilsētas vilciena (t.s. shuttle) apkalpošanu. Šī projekta ietvaros tiks izbūvēts arī jauns dzelzceļa pārvads pāri K.Ulmaņa gatvei, uzbērums posmā no Imantas līdz lidostai (2.3 km garumā). Infrastruktūras izveide dos iespēju izveidot  arī kravu atzara pieslēgumu lidostas teritorijai.

Andris Linužs, „Eiropas Dzelzceļa līnijas” (EDZL) valdes loceklis, svinīgajā pasākumā teica: „Tas būs pirmais dzelzceļa estakādes un 1435 mm standarta dzelzceļa līnijas būvprojekts Latvijā, kā arī kopš 1937. gada – pirmais jaunas pasažieru stacijas būvprojekts. Projektu realizējot, būs jānodrošina lidostas infrastruktūras un tās teritorijā komercdarbības nepārtrauktība. Tas prasīs būvdarbu izsvērtu plānošanu, jo starptautiskajā lidostā „Rīga” vienlaikus norisināsies vairāki vērienīgi projekti: līdztekus Rail Baltica stacijas izbūvei plānota arī lidostas termināla paplašināšanas 6. kārta un jauna gaisa satiksmes vadības torņa būvniecība.” A. Linužs piebilst, ka šis, pirmais Baltijā noslēgtais Rail Baltica projektēšanas un autoruzraudzības līgums, ir veiksmīgs EDZL, Satiksmes ministrijas, lidostas „Rīga” un triju Baltijas valstu kopuzņēmuma „RB Rail” kopdarbs.

Starptautisks konkurss „Starptautiskās lidostas „Rīga” dzelzceļa stacijas, saistītās infrastruktūras un estakādes būvprojekts” tika izsludināts 2016. gada 4. novembrī, kas nodrošināja vienlīdzīgu konkurenci visiem potenciālajiem pretendentiem, un tajā bija iespējas piedalīties gan atsevišķiem uzņēmumiem, gan uzņēmumu veidotām personu apvienībām. Starptautiskā konkursā par uzvarētāju tika atzīta personu apvienība „PROSIV”, kurai 17 mēnešu laikā no projektēšanas un autoruzraudzības līguma noslēgšanas būs jāizstrādā būvprojekts, kā arī jāveic autoruzraudzība būvdarbu laikā.  Līguma kopējā summa ir 4,5 miljoni eiro.

Ilona Līce, starptautiskās lidostas „Rīga” valdes priekšsēdētāja, norādīja: „Moderna un mūsdienīga lidosta nav iedomājama bez savienojuma ar dzelzceļa tīklu. Rīgas lidostai, kas attīstās aizvien straujāk un apkalpo aizvien vairāk pasažieru (2017.gadā jau vairāk nekā 6 miljonus), šis elements līdz šim ir būtiski trūcis. Rail Baltica izbūve atbilst lidostas ilgtermiņa attīstības redzējumam, jo stiprinās Rīgas lidostas kā Baltijas galvenā transporta mezgla lomu un uzlabos Latvijas savienojamību ar citām Eiropas Savienības valstīm, paplašinās Rīgas lidostas potenciālo pasažieru loku gan Lietuvas, gan Igaunijas virzienā, kā arī sniegs papildus ērtības pasažieriem nokļūšanai no lidostas uz pilsētu.”

Baiba Rubesa, a/s „RB Rail” valdes priekšsēdētāja un izpilddirektore, uzsvēra: „Šis ir pirmais Rail Baltica Globālā projekta parakstītais būvprojektēšanas līgums Baltijas valstīs. Novērtējam EDZL ieguldīto lielo darbu konkursa  procesa organizēšanā, kur gūtā pieredze un atziņas tiek izmantotas visa projekta ietvaros. Rail Baltica stacija lidostā „Rīga” ir viena no divām Rail Baltica starptautiskajām stacijām Latvijā, kas turklāt tiek ieviesta ciešā sasaistē ar lidostas attīstības projektiem. Rail Baltica ātrgaitas vilciena integrācija ar lidostas infrastruktūru sniedz visus nepieciešamos priekšnoteikumus, lai nodrošinātu 21.gadsimtam atbilstošus intermodālos savienojumus, tādēļ projekta vārdā vēlos pateikties lidostas kolēģiem par līdzšinējo sadarbību, kas nākotnē tikai nostiprināma kopīgā darbā pie lietotājiem izdevīgāko risinājumu definēšanas un ieviešanas. Apsveicam būvprojektētāju ar gūto uzvaru, kas nāk ciešā sasaistē arī ar lielu atbildību – būt pirmajam, projektējot ilgtspējīgu objektu Baltijas simtgades projektā. Šodien parakstītais līgums vēlreiz apliecina, ka Rail Baltica projekts sper arvien lielākus soļus projekta brieduma virzienā: būvprojektēšanas fāze uzsākas ar pilnu spēku.”

Uldis Augulis, Latvijas Republikas Satiksmes ministrs: „Izaugsmes atslēga ir mobilitāte, ko nodrošinām ar Rail Baltica projektu, radot jaunu dzelzceļa infrastruktūru Latvijā. Jaunas dzelzceļa infrastruktūras izbūve Latvijas un Baltijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem sniegs jaunas pārvietošanās iespējas, ceļojot Baltijā un Eiropā. Rail Baltica stacijas un pamattrases projektēšana Starptautiskās lidostas „Rīga” teritorijā ir komplicēts uzdevums, ar kādu Latvijā līdz šim vēl neesam saskārušies. Tāpēc jo vairāk esmu gandarīts, ka starptautiska konkursa rezultātā izdevies piesaistīt projektētāju komandu no Latvijas, Itālijas un Slovākijas ar nepieciešamo pieredzi un zināšanām gan par Eiropas platuma dzelzceļa projektēšanu, gan nacionālajām prasībām. 
Rail Baltica projektam ir izvirzīti ambiciozi termiņi, tāpēc svarīgi, lai visas iesaistītās puses – projektētāji, pasūtītājs, triju Baltijas valstu kopuzņēmums „RB Rail”, Starptautiskā lidosta „Rīga”, citu komunikāciju turētāji, Mārupes un Rīgas pašvaldības sadarbotos, pāri individuālajām interesēm izvirzot kopējā mērķa sasniegšanu.
Esmu pārliecināts, ka efektīva sadarbība, profesionalitāte, smags darbs un neatlaidība rezultēsies jaunā daudzfunkcionālā pasažieru apkalpošanas kompleksa un dzelzceļa savienojuma starp Rīgas centru un lidostu Rīga izbūvē. Tas uzlabos Latvijas sasniedzamību, veicinās lidostas attīstību un stiprinās galvenā tirgus līdera Baltijā pozīciju.
Ar valdības, Saeimas un ES politisko un finansiālo atbalstu Rail Baltica projekts mūs ievedīs jaunā simtgadē, kurā mēs vairs nebūsim transporta „sala”, bet daļa no kopējās Eiropas transporta sistēmas un nozīmīgs partneris pasažieru un kravu pārvadājumos Austrumu - Rietumu un Dienvidu – Ziemeļu virzienos.”

Atgādināsim, ka Rail Baltica ir dzelzceļa transporta projekts, kura mērķis ir integrēt Baltijas valstis Eiropas dzelzceļu tīklā, un tas šobrīd aptver četras Eiropas Savienības valstis – Poliju, Lietuvu, Latviju un Igauniju. Baltijas valstīs plānots izbūvēt jaunu, 870 km garu Eiropas sliežu platuma (1435 mm) dzelzceļa līniju ar maksimālo ātrumu 240 km/h, veicinot iedzīvotāju mobilitāti un kravu pārvadājumus ziemeļu-dienvidu virzienā, kā arī tautsaimniecības ilgtspējīgu un diversificētu attīstību un konkurētspēju, lai  ar ātru un videi draudzīgu dzelzceļa transporta satiksmi savienotu metropoles Tallinu - Rīgu - Kauņu - Varšavu – Berlīni.

Pasākuma video skat. šeit

Prezentācijas no svinīgā pasākuma skat. šeit

 

Fotogalerija no pirmā Rail Baltica projektēšanas līguma Baltijā parakstīšanas. Foto: LETA 15