Projekta jaunumi

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Rail Baltica Rīgas Centrālajā mezglā izbūvēts 100 km dzelzceļa signalizācijas kabeļu, izbūvēti 1700 pāļi (+video)

2. Decembrī, 2022

Rail Baltica Rīgas Centrālā mezgla būvniecība norit jau divus gadus, tā tika uzsākta 2020. gada novembrī. Divu gadu laikā Rail Baltica Rīgas Centrālā mezgla izbūvēti 68 % trases dienvidu puses pāļu, norakti 45 000 m3 dzelzceļa uzbēruma un izbūvēta 230 m gara dzelzceļa uzbēruma atbalsta siena, izveidoti jauni 43 km telekomunikāciju un jaudas kabeļu tīkli un vairāk nekā 100 km dzelzceļa signalizācijas kabeļu tīkls, demontēta t/c Titāniks ēka un uzbūvēta jauna transformatoru stacija.

Rail Baltica Rīgas Centrālā mezgla būvniecība Rīgas mērogam ir lielākais un apjomīgākais infrastruktūras būvniecības projekts, kas ietekmēs Rīgas vizuālo tēlu, mobilitāti un attīstības iespējas vēl vairākas desmitgades. Atbilstoši būvniecības apjomam – arī risinājumu izstrādē un saskaņošanā iesaistīts rekordliels ieinteresēto pušu skaits,” akcentē Eiropas Dzelzceļa līnijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Vingris.

Lai darbi noritētu veiksmīgi un tiktu respektētas dažādu sabiedrības grupu vēlmes un vajadzības, Eiropas Dzelzceļa līnijas un būvnieks BERERIX sadarbojies ar vairāk nekā 100 nozares, infrastruktūras un NVO partneriem. Ap 80 % no iesniegtajiem būvniecības risinājumiem un dažādu sabiedrības grupu vajadzībām un interesēm ir ņemtas vērā.

“Rīgas Centrālais mezgls top kā viens no modernākajiem satiksmes mezgliem Eiropā - nozīmīgs gan Rail Baltica pamattrasei, gan kā iespēja uzlabot Latvijas sabiedriskā transporta sistēmu. Pasaules pieredze apliecina, ka ātrvilciena satiksme starp pilsētas centru un lidostu dod lielu attīstības stimulu,” pauž K. Vingris.

Divu gadu laikā Rail Baltica būvlaukums Rīgā ir būtiski paplašinājies un šobrīd aptver visu posmu dzelzceļa uzbēruma dienvidu pusē no Lāčplēša ielas līdz Rīgas Starptautiskajai autoostai un Maskavas ielai. Šeit tiek īstenoti apjomīgi jauno dzelzceļa sliežu ceļu estakāžu un pārvadu izbūves darbi, saistītās ceļu un inženiertīklu infrastruktūras pārbūve un sakārtošana, ēku demontāža, kā arī Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas ēkas dienvidu daļas būvniecība.

Intensīva būvniecība vienlaikus norit Lāčplēša ielas pārvada zonā, Dzirnavu ielas pārvada zonā, Rīgas Centrālās stacijas dienvidu pusē, Gogoļa ielas pārvada zonā, Prāgas ielas pārvada zonā, bijušā t/c un autostāvvietu kompleksa Titāniks teritorijā, kā arī Autoostas teritorijā.  Būvdarbu pazemes infrastruktūras izbūve ir gandrīz pilnībā noslēgusies, un aktīvākā būvdarbu daļa notiek virs zemes un ir ikdienā redzama ikvienam Rīgas iedzīvotājam un viesim.

Līdz šim apjomīgākie paveiktie darbi:
* veikta Rīgas Centrāla mezgla apakšzemes komunikāciju un infrastruktūras izbūve;
* izbūvēti inženiertīkli arī Rail Baltica Lāčplēša ielas pārvada zonā, uzsākta ielas pārbūve;
* demontēts padomju bunkurs;
* dzelzceļa uzbēruma norakšana (vismaz 45 000 m3 apjomā);
* transformatoru apakšstacijas izbūve;
* vairāk nekā 4000 m2  rievsienas izbūve (t.i.>5300 m rievpāļu), t.sk. tiek veikta izbūvēto rievsienu enkurošana;
* ierīkoti vairāk nekā 43 km jaunu telekomunikāciju un jaudas kabeļu tīklu;
* izbūvēti vairāk nekā 100 km dzelzceļa signalizācijas kabeļu;
* īstenota sarežģītā autoostas ozola pārvietošana;
* bijušā t/c un autostāvvietu kompleksa Titāniks nojaukšana;
* stacijas tuneļu nojaukšana un esošo inženiertīklu pārbūve;
* Dzirnavu, Prāgas un Gogoļa ielu pārvadu daļēja nojaukšana;
* Lāčplēša ielas pārvada un dzelzceļa uzbēruma atbalstsienu (jau izbūvēts vairāk nekā 230 m) izbūve, t.sk. pāļu un pamatu režģogu darbi;
* urbto pāļu un pamatu režģžogu izbūve Centrālās stacijas, autoostas un kanāla zonā;
* kopā pabeigti ap 1700 pāļu (no ap 2500 kopumā) dienvidu zonā.


Tuvākā pusgada laikā Rail Baltica būvniecība Rīgas vaibstos ienesīs vēl lielākas izmaiņas, proti, tiks uzbūvēti jauni dzelzceļa pārvadi pār Lāčplēša, Dzirnavu un Gogoļa ielu, kā arī autoostas teritorijā. Savukārt pār Rīgas kanālu BERERIX būvēs jaunu Rail Baltica tiltu, bet stacijas ēkai tiks pabeigta arku pamatu, liftu šahtas un kāpņu sienu izbūve, un sākti siju montāžas darbi, kā arī tiks turpināta pārējā ēkas un multimodālās zonas būvniecība.

Divi gadi Rail Baltica Rīgas Centrālā mezgla būvniecībā:Noskatieties LTV demonstrēto interviju par Rail Baltica darbu attīstību:

Jau ziņots, ka 2020. gada novembrī tika sākta Rail Baltica būvniecība Latvijā ar pirmo – sarežģītāko trases objektu: Centrālā mezgla izbūvi. 

Būvdarbus veic starptautiskā konkursa uzvarētājs - būvsabiedrība BERERIX, kuru veido Beļģijas lielākais būvniecības uzņēmums BESIX Group, nacionālais būvnieks RERE Būve un Itālijas uzņēmums Rizzani de Eccher, projektēšanas un būvdarbu uzraudzību veic būvinženieri no Egis-Deutche Bahn, bet būvprojekta ekspertīzi nodrošina vietējie eksperti no Firma L4.

Būvniecību veic, pamatojoties uz metu konkursā izvēlēto risinājumu. Tas ir arhitektu biroja PLH Arkitekter sadarbībā ar COWI (Dānija) izstrādātais stacijas un tā apkārtnes attīstības projekta mets. PLH Arkitekter kā meta autori uzrauga ieceres īstenošanu.

Rīgas Centrālā mezgla izbūves plāns paredz Eiropas sliežu platuma dzelzceļa ievadīšanu Rīgas centrā, izbūvējot četrus jaunus sliežu ceļus, nodrošinot Rail Baltica starptautisko un lidostas savienojumu vilcienu, kā arī Latvijas reģionālo (starppilsētu un piepilsētas) vilcienu apkalpošanu. Tiks izveidota arī mūsdienu prasībām atbilstoša, estētiski pievilcīga un ērta stacijas infrastruktūra trīs līmeņos. Rail Baltica ieviešanas rezultātā Rīgas centrā tiks izveidots mūsdienīgs multimodāls satiksmes mezgls, kas palielinās mobilitāti, drošību, pieejamību, kā arī piešķirs Rīgai jaunus vaibstus, vizuāli un funkcionāli savienojot līdz šim ar dzelzceļa uzbērumu atdalītās pilsētas daļas, kā arī ar jaunu dzelzceļa tiltu ērti savienojot Daugavas abus krastus arī gājējiem un riteņbraucējiem.