Projekta jaunumi

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Sākas pirmā Rail Baltica dzelzceļa pārvada būvniecība (+foto, video)

2. Septembrī, 2021

2021. gada septembra pirmajās dienās Rail Baltica projekta Rīgas centrālajā daļā iezīmējas jauns posms – sākas dzelzceļa trases izbūve pilsētvidē. Būvnieku apvienība BERERIX sāk dzelzceļa tilta un pārvada būvniecības darbus Rīgā, Lāčplēša ielā. Klātesot Rail Baltica projekta Latvijā ieviesējiem, 2. septembrī tika svinīgi sākti jaunā dzelzceļa pārvada būvdarbi.

Rail Baltica būvniecības darbi izvēršas, un pārmaiņas Rīgas centrā kļūs arvien redzamākas. “Pirmā dzelzceļa pārvada izbūve ir nozīmīgs brīdis Rīgas Centrālā multimodālā transporta mezgla attīstībā un vienlaikus turpmākā projekta īstenošanā. Augustā uzsāktie dzelzceļa pārvada būvniecības darbi un daļēja uzbēruma norakšana mainīs pilsētvidi un ļaus īstenot projektētos risinājumus, kas uzlabos satiksmes, gājēju un velobraucēju pārvietošanos drošā un ērtā veidā. Lai stacijas apkārtni pārveidotu par galvaspilsētas centrālo satiksmes mezglu ar modernu un pieejamu infrastruktūru, būvniecības laikā gaidāmas satiksmes organizācijas izmaiņas, bet aicinām iedzīvotājus pret tām izturēties ar izpratni,” atzīmēja Kārlis Eņģelis, Satiksmes ministrijas Dzelzceļa politikas un infrastruktūras departamenta direktors.

Rail Baltica projekta īstenotāja Latvijā – uzņēmuma Eiropas Dzelzceļa līnijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Vingris, atklājot pilsētniekiem redzamākos projekta būvdarbus, norādīja: “Pārvada būvniecība iezīmē Rail Baltica Centrālā mezgla izbūves doto vērtību pilsētvidei, rūpējoties par pasažieru ērtībām un starptautiskās stacijas pievilcību plašāk. Tagad jau saskatāms, ka, būvējot Rail Baltica, būtiski uzlabosies pilsētas daļa ap Centrālo staciju. Redzams, ka veidojam staciju un apkaimi, kas derēs mums visiem gadsimtu uz priekšu. Skatāmies daudz plašāk nekā tikai perona un sliežu ceļu izbūve starptautiska vilciena pienākšanai. Tagad ar Rail Baltica izveidi sākusies arī pilsētas centra satiksmes pārveide iedzīvotāju ērtībām. Sadarbībā ar Rīgas domi tiek risināti nākotnes satiksmes organizēšanas jautājumi. Šodien Rail Baltica projekta ietvaros tiek sākti darbi Rīgā, Lāčplēša ielā, tie turpināsies Dzirnavu ielā un virzīsies uz Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas pusi un tālāk līdz Daugavai. Pie pārvada iegūsim maģistrālu Lāčplēša ielas posmu ar divām pilnvērtīgām auto joslām katrā virzienā, kā arī mūsdienīgu, platu velo ceļu un droši organizētu gājēju plūsmu.“

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks satiksmes un attīstības jautājumos Vilnis Ķirsis pasākumā uzsvēra, ka vērienīgi infrastruktūras projekti vienmēr pozitīvi ietekmē pilsētas attīstību un dod papildu impulsu projektam apkārtesošo teritoriju attīstībai. “Galvenais pilsētas ieguvums būs atdzīvinātā Centrālās stacijas apkārtne, kas nākotnē kļūs par mūsdienīgu, rīdzinieku un galvaspilsētas viesu iecienītu teritoriju, kurā labi un droši jutīsies arī gājēji un velosipēdisti,” teica viņš.

Līdzās esošajām dzelzceļa sliedēm BERERIX izbūvēs pārvadu jaunajām, Eiropas platuma standarta sliedēm. Pilsēta mainīs arī savus vizuālos vaibstus - daļa esošā uzbēruma tiks aizvietota ar sienu un tai līdzās organizētu gājēju/velobraucēju infrastruktūru, bet autoostas tuvumā esošā dzelzceļa uzbēruma vietā būs dzelzceļa pārvads, atklājot un savienojot Rīgas daļas, kas iepriekš bija nodalītas. Pārvada būvniecība un tai pieguļošās pilsētvides izbūve būs liels ieguvums Rīgai, jo pilsētas viesi un iedzīvotāji varēs izmantot jaunu labiekārtotu pilsētas vidi, tostarp skvērus, atpūtas zonas, gājēju un velo infrastruktūru vietā, kas iepriekš nebija pieejama un izmantojama.

Rail Baltica dzelzceļa trases izbūves rezultātā Rīgas iedzīvotāji un viesi iegūs funkcionāli uzlabotu Lāčplēša ielas posmu. Iela mainīs savu asi, tajā tiks izveidotas divas pilnvērtīgas auto joslas katrā virzienā. Tiks izveidots mūsdienīgs, plats velo ceļš, bet gājēju plūsma tiks organizēta drošā, maģistrālai ielai atbilstošā veidā, t.sk., tiks izveidota regulēta gājēju pāreja pie Kalupes ielas. No Lāčplēša ielas līdz pat stacijai cilvēkus ar redzes traucējumiem vadīs taktilo risinājumu josla jeb vadlīnija.

Rail Baltica globālajam projektam šis bijis spraigs un sekmīgs periods, jo, pat neraugoties uz Covid-19 izaicinājumiem, darbs pie pamata trases projektēšanas rit uz priekšu. Šovasar uzsākta būvniecība Rail Baltica starptautiskajā stacijā lidostā “Rīga”, Lietuvā noslēgušies darbi pie Kauņas multimodālā termināla, bet Igaunijā pabeigti pirmā viadukta būvdarbi un noslēgti līgumi par nākamajiem,” ar projekta attīstību Baltijas mērogā iepazīstināja Ģirts Bramans, RB Rail Sadarbības ar stratēģiskajiem partneriem un komunikāciju vadītājs.
“Eiropas līmenī panākta vienošanās par ES daudzgadu budžetu no 2021. līdz 2027. gadam un Eiropas savienošanas instrumentu, kas arī turpmāk nodrošinās būtisku ES finansējuma pieejamību Rail Baltica īstenošanai kā vienam no prioritārajiem projektiem ES līmenī. Pašlaik projektā gatavojamies liela mēroga būvniecības posmam – esam izsludinājuši konsolidētos iepirkumus būvniecības materiāliem, konsultējamies ar Baltijas un starptautiskajiem būvniecības tirgus dalībniekiem par būtiskākajiem pieņēmumiem, kas savukārt dos ieguldījumu gala lēmumu pieņemšanai par Rail Baltica būvniecības stratēģiju,” papildināja Ģ. Bramans.

Projekta būvnieka - pilnsabiedrības BERERIX Iesaistīto pušu vadītājs Andis Linde atzina, ka “Rail Baltica Rīgas Centrālā mezgla projektā esam sasnieguši brīdi, kad darbi kļūst arvien redzamāki pilsētniekiem. Proti, apjomīgākie projektēšanas darbi ir veikti, nozīmīgie, bet iedzīvotājiem neredzamie pilsētas un dzelzceļa infrastruktūras nomaiņas vai izveides darbi vēl turpinās, bet tie jau ļauj mums sākt būvniecību. Šodien sākam dzelzceļa pārvada izbūvi pār Lāčplēša ielu, bet jau šoruden liksim Stacijas ēkas pamatus”.

Būvniecības darbi Rīgas Centrālā mezgla izbūvē tiek organizēti tā, lai pēc iespējas mazāk apgrūtinātu auto un gājēju plūsmu būvlaukuma apkārtnē. Piemēram, apjomīgu būvdarbu veikšana, kā uzbēruma norakšana, tiek plānota nakts stundās. Tomēr iedzīvotājiem un it īpaši autobraucējiem jārēķinās, ka tik vērienīgas infrastruktūras izbūve pilnīgi bez ierobežojumiem nevar notikt, tāpēc Lāčplēša ielas posmā no Kalupes līdz Satekles ielai turpmākā gada laikā ir paredzamas satiksmes izmaiņas un daļēji ierobežojumi. Aicinām sekot līdzi aktuālai informācijai šeit 

Noskatieties video, kādas izmaiņas sagaida Lāčplēša ielas apkaimi pēc Rail Baltica dzelzceļa pārvada izbūves


 

Pirmā Rail Baltica dzelzceļa pārvada būvniecības atklāšana fotogalerijā. BERERIX un EDZL preses foto 14