Projekta jaunumi

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Valdība iepazīstas ar progresu Rail Baltica projekta īstenošanā

24. Maijā, 2022

Satiksmes ministrija 24. maijā Ministru kabinetu iepazīstināja ar aktualitātēm un progresu dzelzceļa līnijas Rail Baltica tapšanas projektā.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits uzsver, ka līdz ar kara sākšanos Ukrainā Rail Baltica projekta  ģeopolitiskā nozīme ir būtiski augusi un tādēļ ir nepieciešams konkrēts plāns, kā to uzbūvēt ātrāk nekā plānots.

Pašlaik turpinās Rīgas Centrālā multimodālā mezgla un Rail Baltica starptautiskās lidostas Rīga multimodālā transporta mezgla sekcijas būvniecība, kā arī norisinās būvdarbu iepirkums Rail Baltica pamattrases izbūvei. Uz 2022. gada 31. janvāri ir uzsākts atsavināšanas process un izsniegtas pilnvaras, noslēgti pilnvarojuma, lietošanas vai lietošanas tiesību aprobežošanas līgumi būvdarbu uzsākšanai 204 nekustamajos īpašumos, kas nepieciešami Rail Baltica projekta īstenošanai.

Drīzumā Satiksmes ministrija plāno virzīt īpašu normatīvo regulējumu, kas ļautu uzsākt būvniecību zemēs, kam ir uzsākts atsavināšanas process, bet vēl nav nostiprinātas valsts īpašuma tiesības.

Vērtējot kara Ukrainā ietekmi uz Rail Baltica projektu, ministrija atzīst, ka īstermiņā tā ietekme vēl nav jūtama, taču nevar noliegt, ka ilgtermiņā zināmas sekas lielāki ģeopolitiski satricinājumi var radīt, jo ir būtiski sašūpotas materiālu piegādes ķēdes. Lai problēmas atrisinātu, notiek konsultācijas starp Eiropas partneriem.

Būvdarbus Rail Baltica pamattrasē plānots veikt pa posmiem – vispirms dienvidu virzienā no Lietuvas robežas līdz lidostai Rīga. Darbus plānots uzsākt nākamajā gadā. Vilcienu kustība šajā virzienā varētu sākties no 2027. gada. Tāpat Lietuvas uzstādījums ir saglabāt ambīcijas līdz 2026. gada beigām izbūvēt Eiropas platuma dzelzceļa līniju.

Kā projekta prioritātes Tālis Linkaits uzsver gan dienvidu posma attīstību, gan jaunā divlīmeņu autoceļa un dzelzceļa tilta pār Daugavu pie Salaspils izbūvi, lai uzsāktu kravu pārvadājumus pa jauno dzelzceļa līniju un nodrošinātu kravu pārkraušanu Salaspils loģistikas parkā.

Rail Baltica projekta ietvaros būvdarbus Rīgas Centrālajā stacijā un lidostā Rīga paredzēts pabeigt līdz 2025. gada beigām. Veidojot jauno dzelzceļa līniju, pieņemts lēmums par Rail Baltica reģionālās satiksmes izveidi ar 17 reģionālajām stacijām, kas tiks attīstīti par mobilitātes punktiem.