Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Fotogalerijas: kultūrvēsturiskās izpētes norise Rail Baltica trasē

28. Jūnijā, 2018

27. jūnijā preses konferencē Ķekavas novadā Rail Baltica projekta ieviesējs Latvijā – Eiropas Dzelzceļa līnijas, piedaloties izpētes speciālistiem no Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta un SIA Arhitektoniskās izpētes grupa informēja par paveikto - nepilna gada laikā ir apzināts kultūrvēsturiskais mantojums Rail Baltica trases Latvijas centrālajā daļā, pabeigti kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanas lauka darbi.

Atklājumu lielāko daļu veido 20. gadsimta militārās vēstures liecības. Tāpat ir pilnībā apsekota trase Rīgā, abos Daugavas krastos, un apzināti arhitektūras un industriālie objekti trases zonā. Arheologi, vēsturnieki, arhitekti, industriālā mantojuma pētnieki, ģeodēzisti, lāzerskenēšanas speciālisti apzinājuši teritoriju vairāk nekā 100 km apjomā.

Foto galerijās (zemāk) var skatīt izpētes un preses konferences norisi. 

Foto galerijā Kultūrvēsturiskā izpēte varat redzēt, kā notika kultūrvēsturiskā mantojuma izpētes darbi topošās dzelzceļa līnijas Rail Baltica trases centrālajā daļā un Rīgā, Centrālajā stacijā, tajā apzinot kultūrvēsturiskās vērtības un veicot aizsargājamo elementu 3D uzmērīšanu. Arheoloģijas speciālisti veica t.s. lauka darbus: pārstaigāja tīrumus, mežus, tika veikta grunts zondēšana ar rokas zondi ik pa 50 m, pārbaudīja dažāda veida atsegumus, lai „uztaustītu” arheoloģiski nozīmīgās vietas, kas liecinātu par apdzīvotību vai apbedījumiem senatnē. Dzelzceļa trases josla tika pārbaudīta arī ar metāldetektoru, kas ne tikai palīdz uziet vēsturiskas liecības par pārdzīvotajiem kariem, bet arī palīdzēt iezīmēt tās teritorijas, kuras pirms dzelzceļa līnijas ierīkošanas darbiem noteikti ir jāapseko sapieriem. Arheoloģijas speciālisti arī izpētīja Pirmā pasaules kara ierakumus pie Ķekavas un foto galerijā varēsit redzēt, kādas vēsturiskas liecības tika atrastas: nesprāguši šāviņi – joprojām bīstamās liecības par Pirmā pasaules kara kaujām, kā arī Pirmā pasaules kara munīcija, ložmetēja aizsargplāksne u.c.

Foto: Mārcis Kalniņš, Valdis Bērziņš, Inga Doniņa, Elīna Guščika

Foto galerijā preses konference par izpētes rezultātiem redzēsit, kā 27. jūnijā norisinājās preses konference Rail Baltica trases teritorijā Ķekavas novadā, kad mediju pārstāvjiem bija iespēja apskatīt Pirmā pasaules kara aizsardzības līnijas pie Ķekaviņas upes, kur latviešu strēlnieki 1916. gadā izcīnīja pirmās lielās kaujas, aizstāvot Rīgu pret vāciešiem, piedalīties zemnīcas uzmērīšanā, kā arī uzklausīt kultūrvēsturiskās izpētes veicēju secinājumus par kultūrvēsturiskā mantojuma izpētē konstatēto.
Preses konferencē piedalījās: Valdis Bērziņš, Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta speciālistu grupas vadītājs un LU Latvijas vēstures institūta zinātniskā asistente Inga Doniņa, Baiba Eglāja, Arhitektoniskās izpētes grupa valdes priekšsēdētāja, arheologi: Mārtiņš Lūsēns (no Arheo), Oskars Ušpelis (no Arheoloģiskā izpēte), Latvijas Kara muzeja vēsturnieks Klāvs Zariņš  un Ilze Lukstiņa, Eiropas Dzelzceļa līnijas izpētes vadītāja.

Foto: Evija Trifanova, LETA

Kultūrvēsturiskā izpēte 11
Preses konference par izpētes rezultātiem 20