Pirmajā būvniecības pusgadā sasniegts progress Rail Baltica Rīgas Centrālā mezgla izveidē (+video)
Būvnieku pilnsabiedrība BERERIX ir noslēgusi pirmos sešus mēnešus Rail Baltica Rīgas Centrālā mezgla būvniecībā. Posms iezīmējās ar diviem intensīviem procesiem, kas norit vienlaikus: infrastruktūras būvniecības darbi projekta dienvidu daļā un projektēšanas darbi visam Rīgas Centrālajam mezglam.
Būvniecības darbos ir izbūvēti ap 80 % jaunās dzelzceļa un inženierkomunikāciju apakšzemes infrastruktūras, kā arī lielākā daļa (70-90 %) projekta pilsētas infrastruktūras – elektrotīkli, telekomunikāciju tīkli, siltumtīkli, kanalizācija un ūdensvadi. Ir sākušies ar sliežu nomaiņu saistītie būvdarbi un sagatavošanās intensīviem virszemes stacijas ēkas būvniecības darbiem.
Projektēšanas daļā ir iesaistīti 250 Latvijas un ārvalstu projektētāji un inženieri, lai analizētu, pielāgotu un iekļautu visu Rīgas iesaistīto un ieinteresēto pušu prasības un piedāvātos risinājumus ilgtspējīgā, mūsdienīgā un efektīvā mobilitātes centrā. Projektā ir sagatavoti un nodoti saskaņošanai vairāk nekā 10 000 rasējumu dokumentu.
Rail Baltica Rīgas Centrālais mezgls ir sadalīts astoņos dažādas intensitātes un novietojuma būvprojektos. To izstrādē ir iesaistījušās vairāk nekā 50 tieši atbildīgās puses, kā arī ap 100 organizāciju un ekspertu: Rīgas pašvaldības iestādes un eksperti, infrastruktūras apsaimniekotāji, nevalstiskās organizācijas, kas pārstāv pilsētvides, iedzīvotāju un invalīdu intereses, iedzīvotāju un apkaimju biedrības un transporta nozares pārstāvji.
Iesaistoties sadarbības partneriem, ir izstrādāti Rail Baltica Rīgas Centrālā mezgla risinājumi:
- satiksmes mezglu un rekreācijas laukumu atrašanās vietas,
- stacijas ēkas, eju, platformu risinājumi,
- jaunas ielas projekts un sabiedriskā transporta pieturvietu izvietojums,
- krustojumu un ielu pārbūve,
- jaunu luksoforu un gājēju pāreju plānošana,
- esošo ielu pārbūve un uzlabošana,
- autoostas pārbūve dzelzceļu pusē,
- jauna gājēju tilta izbūve,
- velo joslu izvietojums un organizācija,
- tilta un dzelzceļa estakādes rampu risinājumi, apzaļumošanas principi,
- taktilie un citi funkcionālie risinājumi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
“Mēs būvējam Eiropas nozīmes transporta mezglu, kuru izmantos vēl daudzas desmitgades. Lielākais izaicinājums ir to uzbūvēt ilgtspējīgi, būtiski neietekmējot Rīgas Dzelzceļa stacijas darbību šobrīd. Tas ir sarežģīts uzdevums, kas prasa filigrānu darbu plānošanu. Šī Rīgā ir vieta, kur koncentrējas visvairāk satiksmes punktu, dažāda veida, kvalitātes un sarežģītības inženiertīklu. Tāpēc visiem risinājumiem ir jābūt ilgtspējīgiem, efektīviem un pārdomātiem. Mēs domājam par dzelzceļa pārvadājumu interesēm, bet vienlaikus rūpējamies par Rīgas pilsētas vajadzībām, dažādu sabiedrības grupu prasībām, biznesu prasībām, bieži šīs vajadzības ir pretrunā viena otrai, jāizvērtē, kuras ir būtiskākas un jāsaprot, kuras ir iespējams īstenot konkrētajā vietā, laikā un budžetā.” skaidro Ksavjērs Debruše (Xavier Debruche) projekta direktors.
107 km jaunu apakšzemes komunikāciju un kabeļu - infrastruktūra, kas ļauj turpināt būvdarbus virs zemes
Rail Baltica Rīgas Centrālā mezgla projektā būvniecības darbi norit Rīgas Dzelzceļa stacijas dienvidu laukumā, kas ir sagatavots jaunās stacijas ēkas būvdarbiem un jauno Eiropas platuma un vairāku esošā 1520 mm sliežu ceļu izbūvei, nepārtraucot esošās stacijas darbību. Lai to panāktu, tika uzstādīti 107 km jaunu kabeļu tikai dzelzceļa zonas signalizācijas, drošības, pasažieru apziņošanas un elektropadeves organizēšanai. Infrastruktūras pārveide un atjaunošana ir skārusi arī pašu dienvidu laukumu un tuvējās ielas, kur demontēti 5 km veco telekomunikācijas kabeļu, mainīts 1 km trolejbusu vadu, 1 km ūdensvadu, 4 km elektrības vadu un uzstādīti 2,5 km jaunu telekomunikācijas kabeļu. Šajā posmā ir izbūvētas arī siltumtrases Timotejā ielā.
Darbs būvlaukumā šobrīd ir sasniedzis ļoti augstu intensitāti un norit divās maiņās. Dienas maiņā notiek pamatbūvdarbi, demontāžas darbi un izbūve, kā arī jaunas transformatoru apakšstacijas būvniecība un ar to saistītā grunts izpēte, pamatu sagatavošana, kā arī jauno sliežu ceļu izbūve. Savukārt nakts maiņā notiek darbi uz ielām un uz dzelzceļa. Darbos iesaistīti vidēji 120 cilvēki dienā.
Stacijas ēkas būvniecība sāksies vasaras noslēgumā
BERERIX tuvāko mēnešu laikā sāks arī Stacijas ēkas būvniecību jeb ēkas pāļu urbšanu un pamatu likšanu. Intensīvi būvdarbi šajā zonā norisināsies līdz pat 2023. gada vidum, to laikā stacijas apmeklētājiem tiks nodrošināta iespēja droši nokļūt stacijas ēkā un pārvietoties ar vilcienu. Atbilstoši arhitektūras risinājumiem, jaunā Rail Baltica stacijas ēka aizņems gandrīz pusi no esošā dienvidu laukuma. Šajā vietā tiks izveidota arī vienvirziena iela jeb “Kiss & Ride” piebrauktuve, kas nodrošinās ērtu un drošu iespēju atvest vai sagaidīt vilciena pasažierus ar automašīnu. Stacijas sliežu zonas dienvidu daļā BERERIX izbūvēs 4 jaunos Eiropas platuma un 2 jaunus esošā platuma sliežu ceļus, kas stacijas ziemeļu daļas pārbūves laikā kalpos kā 6 esošā platuma (1520mm) sliežu ceļi.
Jau ziņots, ka Rīgas Centrālā mezgla izbūves plāns paredz Eiropas sliežu platuma dzelzceļa ievadīšanu Rīgas centrā, izbūvējot četrus jaunus sliežu ceļus, nodrošinot Rail Baltica starptautisko un lidostas savienojumu vilcienu, kā arī Latvijas reģionālo (starppilsētu un piepilsētas) vilcienu apkalpošanu.
Tiks izveidota arī mūsdienu prasībām atbilstoša, estētiski pievilcīga un ērta stacijas infrastruktūra trīs līmeņos. Esošos peronus jeb platformas papildinās vēl divas jaunas platformas: visi peroni tiks paaugstināti, uzlabojot abu dzelzceļa platumu dzelzceļa lietotāju ērtības, iekāpjot vilcienos. Virs peroniem būs nojumes. Uz katru no platformām vedīs kāpnes, 12 lifti un 22 eskalatori. Pēc izbūves gājējiem būs pieejami plašāki tuneļi. Virs peroniem tiks izbūvētas arī jaunas telpas 6000 m² platībā, kur būs iespējams izvietot komerctelpas, tualetes, kases, dažādas palīgtelpas, bagāžas glabātuves u.c. Stacijā iekļauts arī “Air-To-Rail” risinājums jeb bagāžas tranzīta joslas, kas nodrošina iespēju droši nogādāt bagāžu no lidostas uz staciju un otrādi - bez pasažieru iesaistīšanās. Jaunajā projektā būtiski paaugstināti arī stacijas, kā nozīmīga civilās infrastruktūras objekta, drošības parametri.
Esošā uzbēruma vietā posmā no autoostas un no Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas līdz Elizabetes ielai tiks izveidota estakāde, pa kuru turpmāk organizēs dzelzceļa satiksmi. Uzbēruma norakšana piešķirs Rīgai jaunus vaibstus, vizuāli un funkcionāli savienojot līdz šim ar dzelzceļa uzbērumu atdalītās pilsētas: Vecrīgu ar Latgales priekšpilsētu. Tas arī ļaus savienot Elizabetes ielu ar Timoteja ielu.
Tiks uzbūvēts jauns, vienu kilometru garš tilts ar diviem sliežu ceļiem pār Daugavu un mazo Daugavu, ko varēs izmantot arī gājēji un velobraucēji.
Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas apkaimē arī būtiski palielināsies pilsētniekiem pieejamas zaļās zonas un labiekārtotas multifunkcionālas teritorijas. Piemēram, no 1316 m² uz 4454 m² palielināsies skvēru platība. Plānots, ka Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas kompleksa pārbūve, dzelzceļa tilta pār Daugavu un infrastruktūras būvniecības darbi pilnībā noslēgsies 2025. gadā.
Būvdarbus veic starptautiskā konkursa uzvarētājs - būvsabiedrība BERERIX, kuru veido Beļģijas lielākais būvniecības uzņēmums BESIX Group, nacionālais būvnieks RERE Būve un Itālijas uzņēmums Rizzani de Eccher, projektēšanas un būvdarbu uzraudzību veic būvinženieri no Egis-Deutche Bahn, bet būvprojekta ekspertīzi nodrošina vietējie eksperti no Firma L4.
BERERIX ir izveidojis profesionāli ļoti spēcīgu, starptautisku komandu, kuru veido atzīti savas nozares eksperti. Arhitektūras risinājumus izstrādā itāļu Crew kopā ar Latvijas Arhis Arhitekti. Būvkonstrukciju risinājumus nodrošina beļģu uzņēmumi Greisch, TUC Rail, itāļu DEAL un Latvijas uzņēmumi Ceļuprojekts un BICP. Sliežu risinājumus gatavo Beļģijas eksperti no TUC Rail, sadarbojoties ar Konstruktionsgruppe Bauen Latvija. Ēkas inženiertīklus izstrādā Belam-Riga. Projektēšanas komandā darbojas arī vietējie projektēšanas un inženiertīklu eksperti - Ceļuprojekts, Citrus Solutions, O3FM, Sprinkleru serviss, Aqua-Brambis, JKIB Inženieri, Elsana, Karlis, Arhis MEP.
Šī sadarbība būtiski paaugstina komandas kapacitāti Rīgai tik nozīmīgā un ikoniskā projekta īstenošanā.