Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Rail Baltica pieaugošā stratēģiskā nozīme: transporta koridors drošības uzlabošanā, sadarbojoties ar Ukrainu

17. Jūnijā, 2024

Rail Baltica projekts – funkcionāls transporta koridors, kas veicina pilnvērtīgu integrāciju Eiropā un ekonomisko izaugsmi, kā nozīmīgs savienojums Ukrainas atjaunošanai – un tā īstenošanas pieredze interesēja Ukrainas publisko iepirkumu organizējošo un kontrolējošo iestāžu pārstāvjus, kas 13. jūnijā viesojās pie projekta nacionālā ieviesēja. Viņi apzina Latvijas lielo infrastruktūru projektu un valsts organizāciju pieredzi un gūtās mācības, gatavojoties vērienīgajiem renovācijas darbiem pēc kara.

Lai iepazītu Rail Baltica pieredzi Latvijā, Rail Baltica RIX Rīgas lidostas stacijas būvlaukumā 13. jūnijā viesojās pārstāvji no vairākām Ukrainas valsts pārvaldes iestādēm: Ukrainas Ekonomikas ministrijas, Ukrainas Konkurences padomes (Anti-Monopoly Committee of Ukraine), Ukrainas Valsts Kontroles (Accounting Chamber of Ukraine) un Ukrainas Valsts audita dienesta (State Audit Service of Ukraine). Vizīte organizēta EU4PFM projekta, kas palīdz Ukrainai uzlabot publisko finanšu pārvaldību, ietvaros. Viesi izrādīja lielu interesi gan par Rail Baltica attīstību Latvijā, gan arī izzināja sīkākas nianses projekta realizācijā, piemēram, interesējās par iepirkumu procedūru veikšanas praksi un līgumu vadību, finansējuma piesaisti, līdzekļu izmantošanu un naudas plūsmas kontroli, par darbinieku, īpaši – ārvalstnieku – iesaisti projektā u.c. jautājumiem.

Ar Rail Baltica projekta progresu un pieredzi publisko iepirkumu pārvaldīšanā dalījās nacionālā ieviesēja Eiropas Dzelzceļa līnijas valdes locekle Baiba Zauere. „Baltijas valstu nozīmīgākais ātrgaitas dzelzceļa infrastruktūras projekts Rail Baltica būs būtiska Ziemeļjūras–Baltijas jūras koridora daļa, panākot pilnīgu Lietuvas, Latvijas un Igaunijas iekļaušanos vienotajā Eiropas dzelzceļu telpā. Rail Baltica stratēģiskā nozīme pieaug, ņemot vērā Eiropas vienotā transporta tīkla koridoru iespējamo paplašināšanos un nākotnes savienojumu veidošanu ar Ukrainu. Zināms, ka saskaņā ar Eiropas Savienības Transporta, telekomunikāciju un enerģētikas padomes pieņemto nostāju rosināts Rail Baltica iekļaut Baltijas jūras–Melnās jūras–Egejas jūras Eiropas transporta koridorā, nākotnē paredzot arī Rail Baltica savienojumu ar Moldovu un Ukrainu, kas būs nozīmīgs savienojums valsts atjaunošanā pēc kara. Rail Baltica projekts iecerēts ne tikai kā vitāli svarīgs transporta savienojums, bet arī kā spēcīgs pamats jauna ekonomikas un drošības koridora veidošanai mūsu reģionā un Eiropas Savienībā. Savstarpējā sadarbība un atbalsts starp Rail Baltica un Ukrainu ir būtiski kopīgai izaugsmei ceļā uz mieru,” norāda B. Zauere. 

Par iepirkumu sistēmas auditos gūto praksi delegācijai stāstīja un uz interesējošajiem jautājumiem atbildēja Eiropas Dzelzceļa līnijas Finanšu departamenta direktores vietniece Liene Vigule. Savukārt par Rail Baltica stacijas RIX Rīgas lidostā un tās saistītās infrastruktūras būvniecības plāniem, kā arī ārvalstu uzņēmuma pieredzi projekta izpildē dalījās šī projekta posma būvnieka B.S.L. Infra projekta direktors Ēvalds Brandners (Ewald Brandner) un būvdarbu vadītājs Aleksejs Tokarevs.

Pēc prezentāciju noklausīšanās un jautājumu un atbilžu sesijas Ukrainas delegācijai bija iespēja apskatīt Rail Baltica lidostas stacijas būvobjektu.

Ukrainas valsts institūciju pārstāvji novērtēja vizīti kā ļoti interesantu, praktiski noderīgu un iedvesmojošu. Ukrainas parlamenta komitejas pārstāve Tetiana Prisikara norādīja, ka vizīte ir sniegusi iespēju ielūkoties projekta realizācijā un uzzināt vairāk par to, ko tuvākajā nākotnē sniegs Rail Baltica projekts. Savukārt EU4PFM publiskā iepirkuma komponentes vadītājs Ēriks Mežalis uzsvēra pieredzes apmaiņas nozīmi un aicinājumu arī nākotnē turpināt sadarbību starptautiskajās platformās, veicinot abu valstu sadarbību.

Ukrainas valsts pārvaldes iestāžu pārstāvju vizīte fotogalerijā 11