Šodien no Tallinas stacijas ceļā dodas “Eiropas savienošanas ekspreša” Baltijas vilciens
Šodien, 21. septembrī, Eiropas Dzelzceļa gada pasākumu programmas (2021) ietvaros no Tallinas līdz Viļņai aties “Eiropas savienošanas ekspreša” Baltijas vilciens. Tā ietvaros plānotas publiskas diskusijas un citi notikumi, lai izgaismotu jautājumus par pārmaiņām dzelzceļa nozarē, nākotnes iespējām pasažieru un kravu pārvadājumos, tostarp saistībā ar Rail Baltica projekta ieviešanu.
Pēc svinīgās pasākuma atklāšanas Tallinā ar vilcienu uz Rīgu dosies Latvijas satiksmes ministrs Tālis Linkaits, Igaunijas Republikas ekonomikas lietu un infrastruktūras ministrs Tāvi Āss (Taavi Aas), Lietuvas Republikas transporta un komunikācijas ministrs Marjus Skodis (Marius Skuodis), kopā ar Eiropas Komisijas Transporta ģenerāldirektorāta vadītāju Henriku Hololeju (Henrik Hololei), Ziemeļjūras-Baltijas koridora koordinatori Katrīnu Trautmani (Catherine Trautmann), Somijas Transporta un komunikācijas ministrijas pārstāvjiem, Rail Baltica kopuzņēmuma RB Rail AS un nacionālo projekta ieviesēju SIA Eiropas Dzelzceļa līnijas, Rail Baltic Estonia un Lietuvos geležinkeliai JSC vadītāji, kā arī citi ar transporta infrastruktūras vai urbāno attīstību saistīti pārstāvji.
Brauciena laikā vadošie dzelzceļa eksperti piedalīsies diskusijās par pārmaiņām dzelzceļa sistēmā un nākotnes perspektīvām pasažieru un kravu pārvadājumos, tostarp jaunajā Eiropas platuma dzelzceļa Rail Baltica līnijā.
Pasākumu būs iespējams vērot, sekojot līdzi diskusijām no vilciena saitē šeit:
Plkst. 9:10
Diskusija: Dzelzceļa pozitīvā loma klimata, uzņēmējdarbības un reģionālās attīstības mērķu sasniegšanai
Diskusijas aizsāks trīs Baltijas valstu satiksmes ministri Tālis Linkaits, Tāvi Āss (Taavi Aas), Marjus Skodis (Marius Skuodis) un Eiropas Komisijas pārstāvji Henriks Hololejs (Henrik Hololei) un Katrīna Trautmane (Catherine Trautmann) ar domu apmaiņu par svarīgākiem jautājumiem dzelzceļa nozarē virzībā uz zaļu un dekarbonizētu ekonomiku.
Plkst. 11:07
Pietura Tartu, kura pretendē arī uz Eiropas kultūras galvaspilsētas Igaunijā (2024) statusu ar pilsētas mēra dalību un renovētās Tartu centrālās stacijas apskati.
Plkst. 13:30
Diskusija: Dzelzceļa stacijas kā katalizators pilsētvides attīstībai
Mūsdienīga dzelzceļa projektu attīstība sniedz pilsētu iedzīvotājiem būtiskus transporta un mobilitātes ieguvumu, uzlabojot esošās mobilitātes iespējas cilvēkiem, kas dzīvo staciju tuvumā, un nodrošinot svarīgus transporta savienojumus starp plašāku ekonomiski aktīvo iedzīvotāju daļu un darba devējiem. Tajā pašā lielie infrastruktūras projekti paver unikālu iespēju izmantot plašāku pozitīvo ietekmi gan uz pilsētu attīstību, gan reģionu ekonomiku kopumā. Rail Baltica tiek plānotas septiņas starptautiskas dzelzceļa stacijas - Tallina Ülemiste un Pērnavā (Igaunija), Rīgas Centrālā stacija un stacija starptautiskajā lidostā “Rīga” (Latvija), kā arī stacijas Paņevežā, Kauņā un Viļņā (Lietuva).
Paneļa ietvaros notiks diskusijas par labākajām praksēm un noteicošajiem veiksmes faktoriem, lai pilnībā izmantotu staciju attīstības potenciālu, veicinot gan plašākas mobilitātes iespējas, gan pieejamību un ekonomiskās attīstības perspektīvas. Diskusijā piedalīsies un to moderēs Ģirts Bramans, Rail Baltica kopuzņēmuma RB Rail AS Sadarbības ar stratēģiskajiem partneriem un komunikāciju vadītājs, Henriks Hololejs (Henrik Hololei), Viļņas pilsētas mērs Remigius Šimašius (Remigijus Šimašius), Somijas ekonomikas un nodarbinātības ministrijas valsts sekretāre Pilvi Torsti (Pilvi Torsti), Rīgas Domes Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone, kā arī Rail Baltica nacionālo projekta ieviesēju pārstāvji Igaunijā Tonu Grundbergs (Tõnu Grünberg) un Latvijā - Kaspars Vingris.
Plkst. 15:30
Laika kapsulas sagatavošana iemūrēšanai Rīgas Centrālās stacijas pamatos un vēsturiskā centrālās stacijas 1. perona apskate
Baltijas vilciena ietvaros Baltijas valstu ministri kopā ar Rail Baltica projekta pārstāvjiem sagatavos laika kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, ko plānots iemūrēt stacijas ēkas pamatos. Pasākuma norisei tiešsaistē var sekot Satiksmes ministrijas un Rail Baltica globālā projekta Facebook vietnēs.
Pēcpusdienā Baltijas vilciens turpinās ceļu uz Viļņu, noslēdzot dienu ar pēdējo diskusiju.
Plkst. 16:45
Kravu pārvadājumu iespējas Baltijas valstīs – Rail Baltica un Ziemeļjūras koridors
Diskusijā piedalīsies Katrīna Trautmane (Catherine Trautmann), Mantas Bartuškas (Mantas Bartuška) Lietuvas dzelzceļa ģenerāldirektors, Agnis Driksna, Rail Baltica kopuzņēmuma RB Rail AS izpilddirektors un valdes priekšsēdētājs, Mārtiņš Pevko, LDz Cargo valdes loceklis, un diskusijas gaitu moderēs Romas Šveda (Romas Švedas), Lietuvas dzelzceļa valdes loceklis, neatkarīgais eksperts un pasniedzējs. Diskusijas mērķis – dalīties viedokļos, nākotnes prognozēs un mērķos par kravu pārvadājumu potenciālu un perspektīvām Baltijas valstīs un Rail Baltica projekta ietekmi.
Dienas izskaņā vilciens piestās Viļņā, savukārt jau trešdien, 22. septembrī, Baltijas vilciens turpinās ceļu uz Kauņu un satiksies ar Eiropas Komisijas “Eiropas savienošanas ekspresi”, kas pa Eiropas platuma dzelzceļa sliedēm ieradīsies no Polijas. Abi atšķirīgo dzelzceļa sliežu platuma vilcieni ieradīsies Kauņā vienlaicīgi, tādējādi apliecinot dažādo dzelzceļa koridoru vienojošo spēku.
Atgādināsim, ka 2. septembrī no Lisabonas centrālās stacijas izbrauca īpašs vilciens “Connecting Europe Express” (Eiropas savienošanas ekspresis), kas ir centrālā Eiropas dzelzceļa gada (2021) aktivitāte. Plānots, ka vilciens ceļojuma laikā apstāsies vairāk nekā 100 pilsētās, tostarp no 19. līdz 22. septembra ar īpašu aktivitāšu ciklu piestājot Baltijas valstīts – Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Galamērķi Parīzē Eiropas savienojošais ekspresis sasniegs 7. oktobrī.