Tiek meklēta starptautiskā labākā prakse infrastruktūras pārvaldības modeļa izstrādē
Trīs Baltijas valstu ekspertu darba grupa turpina izstrādāt Rail Baltica infrastruktūras pārvaldības modeli, kas nodrošinās "vienas pieturas aģentūras" risinājumu piekļuvei Rail Baltica dzelzceļa infrastruktūrai un saistītajām apkalpes vietām un kura mērķis būs novērst tehnoloģiskos un administratīvos šķēršļus, lai nodrošinātu netraucētu starptautisko dzelzceļa transportu Baltijā. Ekspertu grupas sastāvā ir pārstāvji no LTG Infra un Rail Baltic Estonia, kas pārvaldīs jauno dzelzceļa infrastruktūru savās valstīs, kā arī Eiropas Dzelzceļa līnijas, kas ir Rail Baltica posma Latvijā pagaidu dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītājs. Modeļa izstrādē aktīvi iesaistījušies arī eksperti un uzņēmumi, kas pārvalda ātrgaitas dzelzceļa līnijas Eiropā.
Rail Baltica infrastruktūras pārvaldības modeli veido 12 dažādas tēmas no dažādām jomām, piemēram, piekļuve infrastruktūrai, infrastruktūras pārvaldītāja pamatfunkcijas attiecībā uz jaudas nodrošināšanu, kā arī tehniskie aspekti, piemēram, ekspluatācijas noteikumi, drošības prasības, satiksmes pārvaldība, infrastruktūras uzturēšana un citi. Katra tēma tiek apspriesta ne tikai Baltijas ekspertu darba grupā, bet arī plašākā ekspertu lokā.
"Turpinot Rail Baltica infrastruktūras pārvaldības modeļa izstrādi, šogad paplašināta starptautiskā sadarbība ar Eiropas standarta platuma ātrgaitas dzelzceļa tirgus dalībniekiem. Šī plašāka iesaiste stiprināta, lai izveidotu iespējami efektīvu infrastruktūras pārvaldības modeli. Mērķis ir skaidrs - Rail Baltica dzelzceļu nākotnes lietotājiem nodrošināt atklātu, vieglu un nediskriminējošu piekļuvi dzelzceļa infrastruktūrai. Par šo principu Baltijas valstīs ir vienprātība,” pauž Eiropas Dzelzceļa līnijas Infrastruktūras pārvaldības departamenta direktors Gusts Ašmanis.
Arī pārvaldības modeļa izstrāde virzās uz priekšu, paveiktais darbs un izveidotās sadarbības kalpos kā labs pamats lēmumu pieņemšanai ar infrastruktūras pārvaldību saistītajos jautājumos.
2020. gadā tika izveidots īpašs sadarbības formāts starp dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītājiem, kas pārvaldīs Rail Baltica dzelzceļa infrastruktūru, un pagaidu infrastruktūras pārvaldītāju. Pēc tam ekspertu grupa uzsāka sagatavošanās darbus Rail Baltica infrastruktūras pārvaldības modeļa izstrādei un infrastruktūras ekspluatācijas sagatavošanas darbiem. Ekspertu grupas mērķis ir izstrādāt infrastruktūras pārvaldības modeli, kas ieinteresētajiem tirgus dalībniekiem nodrošinās atvērtu, nediskriminējošu un lietotājiem draudzīgu piekļuvi Rail Baltica dzelzceļa infrastruktūrai.
Lai vilcieni varētu sākt kursēt Rail Baltica infrastruktūrā uzreiz pēc projekta pabeigšanas, infrastruktūras pārvaldības modeļa izstrāde un sagatavošanās infrastruktūras ekspluatācijai tiek veikta paralēli īstenošanas darbībām. Plašāka informācija par novērtētajām darbības jomām un veicamajiem pasākumiem ir sniegta ekspertu darba grupas sagatavotajā gada darbības pārskatā. Pārskata versija angļu valodā ir pieejama šeit.
Sadarbības principi jaunās dzelzceļa infrastruktūras pārvaldības modeļa izstrādē ir nostiprināti arī memorandā, ko 2023. gada janvārī parakstīja LTG Infra, Eiropas Dzelzceļa līnijas un Rail Baltic Estonia pārstāvji.