Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Uzsākta Torņakalna stacijas kultūrvēsturiskā izpēte

16. Oktobrī, 2018

Gatavojoties Rail Baltica trases projektēšanai, tiek turpināta trases skarto kultūras pieminekļu arhitektoniski mākslinieciskā izpēte un to 3D uzmērīšana. Torņakalnā plānotā Rail Baltica trase šķērsos daļu no memoriālā ansambļa, kas veltīts komunistiskā terora upuru piemiņai. Būs jāpārvieto gan piemiņas vagons un akmens, gan Torņakalna stacijas ēka. Kultūrvēsturiskā izpēte tiek veikta, lai iespējami precīzāk noteiktu ēkas vēsturisko vērtību un izstrādātu rekomendācijas tās pārvietošanai. Uzmērīšanas darbos tiek pielietotas jaunākās lāzerskenēšanas iekārtas.

Pastiprināta uzmanība tiek veltīta tam, lai netiktu zaudētas kultūrvēsturiskās vērtības – piesaiste vēsturisko notikumu vietai, vēsturiskās konstrukcijas, apdares materiāli un citas.  Lai nodrošinātu pilnvērtīgu piemiņas vietas uzmērīšanu un trīsdimensionāla punktu mākoņa izveidošanu, speciālisti izmanto gan vairāku veidu lāzerskenēšanas ierīces, gan vairākus dronus. Šajā darbā iedziļinās arī Rīgas Tehniskās Universitātes studenti. Būvju eksterjers tiek uzmērīts ar pašlaik pasaulē ātrāko lāzerskenēšanas ierīci, savukārt interjera uzmērīšanai tiek izmantota pasaulē mazākā uzmērīšanas ierīce, tādējādi ļaujot uzmērīšanas darbus paveikt ievērojami īsākā laikā, nekā bijis iespējams līdz šim.

Lai sagatavotu rekomendācijas Torņakalna stacijas ēkas pārvietošanai, tiek analizēts liels apjoms informācijas no dažādiem arhīviem, preses izdevumiem u.c. Tā piemēram, oriģinālais stacijas ēkas projekts nav atrodams, un līdz ar to nav arī precīzi nosakāms ēkas celšanas gads. Tāpat zināms, ka ēka ir cietusi ugunsgrēkā un pēc tam atjaunota, taču pētniekiem vēl jāsavāc informācija par to, kuras ēkas detaļas ugunsgrēkā varētu būt saglabājušās neskartas. Pēc kultūrvēsturiskās izpētes, rekomendāciju izstrādāšanā plānots iesaistīt arī kultūrvēstures jomas speciālistus un sabiedrības pārstāvjus.

Torņakalna stacijā izpētes darbus veic pieredzējušie SIA Arhitektoniskās izpētes grupa eksperti, augstas precizitātes uzmērījumu veikšanai piesaistot SIA Merko un Rīgas Tehniskās Universitātes speciālistus.

Torņakalna stacijas ēka ir daļa no valsts nozīmes vēsturiskas notikumu vietas “Komunistiskā terora upuru piemiņas vieta”, kurā ietilpst arī piemiņas vagons komunistiskā terora upuriem, tēlnieka O.Feldberga radītais piemiņas akmens, piemineklis “Putenī” un piemiņas plāksne.

Uzsākta Torņakalna stacijas kultūrvēsturiskā izpēte 6