Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Eiropas savienojamības uzlabošana: Rail Baltica un čehu Správa Železnic pārstāvji apspriež ātrgaitas dzelzceļa attīstību Ziemeļaustrumeiropā

20. Martā, 2024

Veicinot sadarbību un zināšanu apmaiņu starp pusēm, kas iesaistītas ātrgaitas dzelzceļa projektu attīstīšanā Ziemeļaustrumeiropā, Rīgā 18. martā tikās Rail Baltica ieviesējorganizāciju un Čehijas valsts dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītāja Správa Železnic pārstāvji.

Apmaiņas vizītes laikā RB Rail AS valdes loceklis un galvenais tehniskais direktors Emiljēns Dangs (Emilien Dang) sniedza visaptverošu pārskatu par Rail Baltica globālā projekta gaitu. Savukārt Rail Baltica projekta ieviesēja Latvijā – uzņēmuma Eiropas Dzelzceļa līnijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Vingris iepazīstināja ar sasniegto Rail Baltica Latvijas posmā.

„Mums ir kopīgi izaicinājumi infrastruktūras megaprojektu ieviešanā, un šī zināšanu apmaiņa ir ļoti noderīga. Lai vilcieni sāktu kursēt tiklīdz būs pabeigts Rail Baltica projekts, ļoti svarīga ir sagatavošanās infrastruktūras ekspluatācijai, un mēs varam daudz mācīties no čehu kolēģiem,” uzsvēra K. Vingris.

Vizītes dalībnieki progresu Rail Baltica izbūvē Latvijā varēja skatīt klātienē būvlaukumā pie RIX Rīgas lidostas, kur top Rail Baltica starptautiskā stacija un saistītā infrastruktūra. Ar paveikto viesus iepazīstināja Eiropas Dzelzceļa līnijas Rail Baltica lidostas stacijas projekta vadītājs Arnolds Timofejevs.

Delegācija apmeklēja arī Rail Baltica Centrālā mezgla būvlaukumu, klātienē pieredzot, kā norisinās jaunbūvējamās dzelzceļa infrastruktūras ieviešana. Viesiem ieskatu būvniecības norisē sniedza projekta būvnieka Bererix izpilddirektors Guntis Āboltiņš-Āboliņš.

Správa Železnic pārstāvji, kas atbild par dzelzceļa infrastruktūras modernizāciju Čehijas Republikā, uzsvēra nepieciešamību pēc ātrgaitas dzelzceļa attīstības, jo galvenajās dzelzceļa līnijās jauda ir piesātināta un pieaug pieprasījums gan pēc pasažieru, gan kravu pārvadājumu pakalpojumiem. Čehijas stratēģiskais mērķis ir gūt labumu no valsts atrašanās vietas Centrāleiropas krustcelēs, veidojot ātrgaitas savienojumus starp Prāgu un lielākajām Eiropas galvaspilsētām, piemēram, Berlīni, Briseli, Parīzi un citām, kā arī kaimiņvalstu pilsētām, piemēram, Vīni, Bratislavu un Budapeštu. Radeks Čehs (Radek Čech), Správa Železnic Starptautiskās sadarbības departamenta direktors, iepazīstināja ar organizācijas plašo projektu portfeli, tostarp ar V4 VRT un Via Vindobona projektu. „Gan Čehija, gan Baltijas valstis virza savas ātrgaitas dzelzceļa iniciatīvas, kas sakņojas vēsturiskā kontekstā, un mūsu kopīgais mērķis ir uzlabot savienojamību Eiropā, sniedzot labumu gan mūsu iedzīvotājiem, gan ekonomikai. Mūsu projektiem virzoties uz priekšu, varam atbalstīt viens otru mūsu centienos nodrošināt efektīvu un ilgtspējīgu transporta infrastruktūru visā reģionā,” teica E. Dangs.

Tikšanos apmeklēja arī Čehijas Republikas vēstnieks Latvijā Martins Viteks (Martin Vitek) un viņa vietniece Veronika Sido (Veronika Sidó). Vēstnieks pateicās par Rail Baltica ieviesēju un Správa Železnic pārstāvju pirmo noorganizēto tikšanos: „Tās mērķis ir stiprināt sadarbību starp abām pusēm un nest savstarpēju labumu dzelzceļa infrastruktūras jomā, veicināt mobilitāti, savienojamību, uzņēmējdarbības attīstību un ekonomisko izaugsmi, nodrošinot ilgtspējīgu un drošu transporta infrastruktūru atbilstoši ES standartiem. Tiks izveidota regulāra darba grupa, lai apmainītos ar informāciju, zināšanām un labāko praksi un citām kopīgām darbībām, lai veicinātu ātrgaitas dzelzceļa attīstību ES un starptautiskā līmenī.”

Tikšanās laikā pārrunāja arī lielo infrastruktūras dzelzceļa projektu finansēšanu, kā arī dzelzceļa apakšsistēmas attīstību – to apsprieda ekspertu līmenī.

Pamats šai sadarbībai tika likts 2023. gada janvārī, kad Rail Baltica kopuzņēmums RB Rail AS, Čehijas valsts dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītājs Správa Železnic un Polijas infrastruktūras megaprojekts Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. (CPK) parakstīja trīspusēju sadarbības memorandu. Ar šo trīspusējo līgumu puses ir oficiāli apliecinājušas apņemšanos sadarboties ātrgaitas dzelzceļa projektu veicināšanā un attīstīšanā reģionā.

Piedāvājam ielūkoties fotogalerijā no Rail Baltica un čehu Správa Železnic pārstāvju tikšanās: 22