Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Uzsākta būvprojekta izstrāde Rail Baltica Salaspils Intermodālajam kravu terminālim (+fotogalerija, video)

16. Jūnijā, 2022

Uzsākta būvprojekta izstrāde Rail Baltica Salaspils Intermodālajam kravu terminālim, par to 16. jūnijā, parakstot līgumu, vienojās Rail Baltica projekta attīstītājs Latvijā – uzņēmums Eiropas Dzelzceļa līnijas un konkursa uzvarētāji, pieredzējušu Itālijas un Latvijas uzņēmumu apvienība.

Būvprojektu izstrādās SIA BRD projekts (Latvija) un Sintagma S.r.l. (Itālija), tāpat līgums paredz autoruzraudzību līdz termināļa nodošanai ekspluatācijā. Plānots, ka būvprojektam jābūt izstrādātam 2024. gadā.

Svinīgā līguma parakstīšana norisinājās vietā, kur atradīsies kravu termināļa pieguļošā teritorija, 80 m no Rīgas apvedceļa un netālu no vietas, kur taps jaunais apvienotais autoceļa un dzelzceļa tilts pār Daugavu.

Pēc līguma par Rail Baltica Salaspils Intermodālā kravu termināļa būvprojekta izstrādi parakstīšanas (no kreisās):  RB Rail AS Tehniskais direktors Latvijā Ēriks Diļevs, Sintagma S.r.l.pārstāvis Vasko Trufini (Vasco Truffini), BRD projekts pārstāvis Jānis Barkāns, satiksmes ministrs Tālis Linkaits, Eiropas Dzelzceļa līnijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Vingris un Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars.
Eiropas Dzelzceļa līnijas publicitātes foto, autors LETA

Pieprasījums pēc multimodālu risinājumu infrastruktūras

Rail Baltica būs ne tikai ātrvilcieni, kas ļaus ērti nokļūt gan Baltijas galvaspilsētās, gan citās Eiropas metropolēs. Līdztekus reģionālajiem vilcieniem Rail Baltica darbā nozīmīgs būs arī kravu transports. Eiropas Dzelzceļa līnijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Vingris, atklājot pasākumu, akcentēja, ka ir jūtams pieprasījums pēc šāda veida infrastruktūras, jo multimodālu risinājumu nozīme visā pasaulē tikai pieaug. Turklāt „Rail Baltica vairs nav tikai prioritārs infrastruktūras projekts, bet gan obligāts uzdevums, kas jāpaveic, īpaši ņemot vērā esošos globālos apstākļus”. „Salaspils kravu terminālis apvieno unikālu priekšrocību komplektu, lai būtiski celtu Latvijas loģistikas nozares konkurētspēju Baltijas reģionā. Latvijas tautsaimniecība un globālie pārvadātāji Salaspils termināli gaida. Salaspils kravu terminālis ir apliecinājums, ka arī Latvijas loģistikas nozare attīstās līdzi laikam,” teica viņš. K. Vingris piebilda, ka būvprojektētāju komanda, kas strādā ar šo projekta posmu (personu apvienība, kurā apvienojušies SIA BRD projekts un Sintagma S.r.l.),  jau ir apliecinājusi savu pieredzi darbā ar Rail Baltica, un līdzšinējā auglīgā sadarbība ar Salaspils pašvaldību ļauj būt pārliecinātiem, ka ir nodrošināts viss nepieciešamais pieredzes kopums veiksmīgam darbam.

Ar stratēģiski un ekonomiski svarīgu nozīmi

Salaspils kravu terminālim Rail Baltica projektā ir stratēģiski un ekonomiski svarīga nozīme, lai Latvijā attīstītu daudzveidīgu kravu pārvadājumu iespējas starptautiskajos kravu pārvadājumu koridoros, ar lielu izaugsmes potenciālu tieši ziemeļu – dienvidu virzienā. Satiksmes ministrs šī līguma parakstīšanu nodēvēja par vēsturisku brīdi, jo līdztekus jau notiekošajiem pasažieru dzelzceļa infrastruktūras izbūves darbiem sākta arī kravu plūsmas infrastruktūras izveide, kas ļaus pilnvērtīgi „iedarbināt” Rail Baltica dzelzceļu. „Rail Baltica – tie nav tikai starptautiskie un vietējie pasažieru pārvadājumi, reģionālās stacijas, bet tas ir arī iecerēts kā nozīmīgs kravu transportēšanas koridors, kura iedarbināšanai ļoti būtisks elements ir Salaspils kravu un loģistikas centrs. Pašreizējā ģeopolitiskā situācija skaidri parāda, cik nozīmīga ir šāda transporta koridora veidošana Rietumeiropas virzienā, lai veicinātu Latvijas un Baltijas savienojamību, drošu un ātru kravu plūsmu ziemeļu-dienvidu virzienā,” pauda satiksmes ministrs Tālis Linkaits. Tāpēc esošo globālo norišu ietekmē ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk uzcelt Rail Baltica, lai nodrošinātu ērtas un ātras kravu piegādes no Eiropas uz Baltijas valstīm un tālāk. Ministrs ir pārliecināts, ka „šis projekta posms tiks ātri īstenots un tas dos ekonomisko pienesumu Latvijai un ļaus Salaspils apkaimei kļūt par spēcīgu centru Rīgas areālā, nodrošinot uzņēmējdarbības attīstību, jaunu darba vietu izveidi”.

Salaspils – kā Baltijas mēroga transporta un loģistikas centrs

Ar Salaspili Rail Baltica infrastruktūrai ir vairāki būtiski saskares punkti un projekta ieviesējiem izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Salaspils novadu, kopīgi strādājot pie iespējami labākajiem nākotnes risinājumiem. Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars, uzrunājot klātesošos, norādīja, ka novads līdz šim bijis zināms pateicoties tam, ka šeit tiek saražota ceturtā daļa valsts elektroenerģijas. „Rail Baltica no savulaik šķietami tālas ieceres iegūst ļoti konkrētas aprises. Mēs, pašvaldība, strādāsim, lai Rail Baltica jaunizveidotā infrastruktūra atbilstu salaspiliešu interesēm un vajadzībām, un patiesi kļūtu par ekonomisko koridoru, jo apzināmies, ka Salaspils Intermodālais loģistikas centrs rada iespēju mūsu pašvaldībai kļūt par valsts mēroga loģistikas epicentru – Baltijas krustcelēm transporta jomā, kas ilgtermiņā stimulēs uzņēmējdarbību, izveidos jaunas darba vietas un veicinās reģionālo attīstību arī plašākā mērogā,” teica R. Čudars. Viņš piebilda, ka pašvaldība ir gatava aktīvi piedalīties šī projekta posma attīstībā, iesaistoties vides jautājumu, piekļuves ceļu u.c. jautājumu risināšanā.

Kravu pārvadājumi Rail Baltica globālajā projektā

Ēriks Diļevs, RB Rail AS Tehniskais direktors Latvijā, svinīgā līguma parakstīšanas pasākumā norādīja, ka šis Rail Baltica globālajam projektam ir svarīgs brīdis. „Latvija pievienojas pārējām Baltijas valstīm ar galvenā multimodālā termināla būvprojektēšanas darbiem. Igaunijā šobrīd jau uzsākts darbs pie Mūgas multimodālā kravas termināļa būvprojektēšanas, savukārt Kauņas intermodālais terminālis tika atvērts sākotnējiem komercpārvadājumiem Rail Baltica koridorā pagājušā gada vasarā. Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, ir skaidrs, ka Rail Baltica projekts iegūst jaunu nozīmi un nostiprina prioritāti. Kravu jomā tas savukārt prasa pārdomāt sākotnējos plānus un pieņēmumus, tādēļ papildus tehniskajam darbam, sagaidām aktīvu diskusiju par Salaspils multimodālā termināla kā centrālā kravu mezgla Latvijas teritorijā attīstību, iesaistot ne tikai pašvaldību, bet arī Latvijas loģistikas nozari,” teica viņš.

Pieredzējuši projektētāji

Pirms parakstīt līgumu, Sintagma S.r.l. pārstāvis Vasko Trufini (Vasco Truffini), teica, ka uzņēmums jūtas pagodināts sadarboties ar Rail Baltica, turklāt esot dubults prieks, jo pirms četriem gadiem uzņēmums piedalījās arī Rail Baltica stacijas lidostā „Rīga” projektēšanā. Viņš piebilda, ka šis būs arī izaicinošs projekts, jo pasažieru infrastruktūra papildinās Rail Baltica būtiska, multimodāla kravu jomas infastruktūra.

Salaspils Intermodālā kravu termināļa būvprojekta izstrādes un autoruzraudzības konkursa uzvarētāji ir pieredzējuši uzņēmumi būvprojektēšanā un autoruzraudzībā. Apvienībā ietilpstošais SIA BRD projekts ir uzņēmums ar vairāk nekā 17 gadu pieredzi autoceļu, satiksmes organizācijas, sabiedriskā transporta tīkla un citu objektu projektēšanā. Savukārt Sintagma S.r.l. ir Itālijas inženieru uzņēmums, kas īsteno priekšizpētes un ietekmes uz vidi pētījumus, kā arī specializējas transporta un pilsētplānošanas jomā. Abi šīs apvienības uzņēmumi piedalās arī Rail Baltica infrastruktūras apkopes punktu Skultē un Iecavā būvprojektu izstrādē un autoruzraudzībā. Sintagma S.r.l ir arī piedalījies Rail Baltica stacijas un infrastruktūras lidostā „Rīga” projektēšanā, un pašlaik šī objekta būvniecība notiek, pamatojoties uz atklātā starptautiskā konkursa uzvarētāja – trīs valstu uzņēmumu apvienības PROSIV (Sintagma (Itālija), Prodex (Slovākija) un Vektors T (Latvija)) – projektu.

Svinīgā līguma parakstīšana video:

Plānots, ka Salaspils Intermodālais kravu terminālis nodrošinās konteinerkravu pārkraušanu gan uz 1435 mm platuma dzelzceļu, gan 1520 mm platuma dzelzceļu, gan autotransportu, kā arī kravas auto puspiekabju (angļu val. – “piggy-back”) iekraušanu un izkraušanu specializētajos vilcienu vagonos. Kravu terminālis būs daļa no Salaspils Intermodālā loģistikas centra, kurā papildus kravu pieņemšanai, nosūtīšanai un apstrādei, uzņēmējiem būs iespēja attīstīt ražotnes un noliktavas.

Vairāk par Salaspils Intermodālo loģistikas centru lasiet šeit  

Šī projekta finansējumu 81-85% robežās nodrošina ES infrastruktūras savienošanas instruments, bet atlikušo daļu – Latvijas valsts budžeta līdzekļi. ES atbalsta saņēmējs un projekta īstenotājs ir Satiksmes ministrija.

 

Būvprojekta izstrādes Rail Baltica Salaspils Intermodālajam kravu terminālim līguma svinīgā parakstīšana 15