Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Baltijas valstu studenti starptautiskā mācību programmā izstrādā ilgtspējīgus mobilitātes risinājumus Rail Baltica projektam

24. Septembrī, 2024

No dažādām mobilām lietotnēm, kas uzlabotu Rail Baltica pasažieru pieredzi, lietojot jaunizbūvēto infrastruktūru līdz pat mājdzīvniekiem draudzīgam vilciena vagonam vai iespējai uz ceļojuma laiku iznomāt grāmatu – tās ir tikai dažas no idejām, kuras radīja 60 studenti no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas visaptverošās mācību programmas BUSBaltica ietvaros, meklējot ilgtspējīgus risinājumus, ko varētu izmantot Rail Baltica

 BUSBaltica  mācību programma izstrādāta ar mērķi veicināt ilgtspējīgu pilsētas mobilitātes risinājumu attīstību Baltijas reģionā. Lai dotu iespēju studentiem strādāt ar reāliem mūsdienu mobilitātes problēmjautājumiem, programmas pamatā tika izmantoti projekta Rail Baltica izaicinājumi, vienlaikus atspoguļojot šādu projektu sniegtos ieguvumus pilsētu attīstībā un reģionālās mobilitātes uzlabošanā. 

Nedēļas garumā studenti piedalījās darbsemināros, praktiskās ideju validācijas sesijās, turklāt, lai radītu padziļinātāku izpratni par mobilitātes problēmām un risinājumiem dažādās Baltijas pilsētās, bija pieaicināti nozares uzņēmumu un dažādu citu jomu profesionāļi.

Viesojoties Rīgā, studentiem bija iespēja piedalīties Rail Baltica projekta ieviesēja Latvijā – uzņēmuma Eiropas Dzelzceļa līnijas pasažieru staciju attīstības vadītāja Marģera Poča vieslekcijā, kurā viņš iepazīstināja ar plānoto Rail Baltica trasi Latvijā un projekta sniegtajām iespējām, attīstot Rail Baltica stacijas.

„Studentu iesaiste projekta realizācijā ir ļoti būtiska un nozīmīga, jo tieši šī brīža jaunie studenti nākotnē būs galvenie jaunās infrastruktūras lietotāji. Studentiem allaž ir svaigs skatījums, progresīvas, inovatīvas un nestandarta idejas, kuras ir nozīmīgas, lai jauno ātrgaitas dzelzceļu padarītu par modernu un videi un sabiedrībai draudzīgu transporta infrastruktūru,” teica Marģers Počs, Rail Baltica projekta ieviesēja Latvijā – uzņēmuma Eiropas Dzelzceļa līnijas Infrastruktūras pārvaldības departamenta Pasažieru apkalpes vietu attīstības vadītājs.

Rail Baltica globālais projekts veicina pozitīvu sadarbību un attiecības ar kopienas ieinteresētajām pusēm, tostarp iedzīvotājiem, uzņēmumiem un vietējām iestādēm, lai nodrošinātu, ka projekts atbilst sociālajām vajadzībām un veicina iekļaujošus ieguvumus. Lai noteiktu piemērotākos un efektīvākos risinājumus Rail Baltica staciju – kā ērti funkcionējošu reģionālo multimodālo transporta mezglu – uzlabošanai, studentiem Rīgā, Rīgas Tehniskajā universitātē notikušajā hakatonā tika dots uzdevums. Viņi meklēja atbildes uz jautājumu, kā palielināt ieguvumus no Rail Baltica stacijām, kā veicināt dzelzceļa izmantošanu un ieviest jaunus mobilitātes paradumus, mudinot sabiedrību pāriet no privātā transporta un vairāk izmantot sabiedrisko transportu, un kādi risinājumi un pakalpojumi varētu to veicināt.

Studenti bija ļoti radoši un ar daudzām, ļoti interesantām, reālistiskām idejām. Piemēram, piedāvājot projektu Rent-a-Read: lai īsinātu brauciena laiku, stacijās būtu iespējams iznomāt grāmatu un atstāt to īpašos nomas punktos citā Rail Baltica stacijā. Cita studentu grupa pievērsās atkritumu savākšanai stacijās un pārstrādei, piedāvājot uzstādīt universālus taromātus, kas spētu atpazīt un pieņemt pudeles no dažādām valstīm, tādējādi standartizējot pārstrādes procesu.
Cita grupa domāja par mājdzīvniekiem draudzīgu risinājumu ceļotājam ar vilcienu. Daudzi ceļotāji savus mājdzīvniekus atstāj mājās, jo nav pieejams dzīvniekiem draudzīgs transports. Tāpēc studenti piedāvā vilcienos izveidot speciālu vagonu šādiem ceļotājiem, nodrošinot mājdzīvnieku vajadzības un ērtības, piemēram, šķidrumu izturīgus grīdas paklājiņus, īpašas mājdzīvnieku tualetes, izturīgas, skrāpējumu un šķidrumu necaurlaidīgas mēbeles, kā arī iespēju iegādāties dzīvniekiem pārtiku, ūdeni.
Idejai ar nosaukumu „Tududream” studentus rosinājis fakts, ka 30 % ceļotāju vilcienos mēdz nosnausties, bet vilcienā tas nav īpaši ērti. Tāpēc stacijās varētu iznomāt spilvenus.

Bija arī idejas, kā izmantot mobilās lietotnes.  Tā vietā, lai stumdītos burzmā tūristu pārblīvētās vietās, būtu izmantojama lietotne lokāliem piedzīvojumiem, savedot ceļotājus kopā ar vietējiem iedzīvotājiem, kas varētu piedāvāt mazāk zināmus maršrutus, sniegt ieteikumus. Interesanta ideja, kas ļautu risināt problēmu: ceļotājiem nav iespēju vienuviet redzēt citu saistīto transportu kustības maršrutus un nav iespēju vienuviet iegādāties biļeti uz tiem. Kā risinājumu studenti rosina ērti lietojamu mobilo lietotni AtoBaltica, kas vienkāršotu ceļošanu pa Baltijas valstīm, apvienojot visas transporta iespējas – autobusu, vilcienu, taksometru, prāmi un pat mikromobilitātes rīku nomu. Lietotāji vienuviet varētu ievadīt sava ceļojuma sākuma un beigu punktus, iestatīt savas transporta vajadzības (tostarp redzēt to pieejamību) un nekavējoties skatīt visaptverošu transporta izvēlni ar iespēju iegādāties biļetes.

Rail Baltica projekta īstenotāji saprot, cik ļoti svarīgi ir pielāgoties pārmaiņām un aptvert tehnoloģiskos sasniegumus, lai nodrošinātu pāreju uz ilgtspējīgāku transportu mūsu reģionā. Studentu sniegtie priekšlikumi, idejas un secinājumi palīdz labāk izprast Rail Baltica pasažieru pieredzi un tos varēs ņemt vērā, lai palielinātu Rail Baltica dzelzceļa projekta sniegto pakalpojumu sociāli ekonomisko efektu.

BUSBaltica mācību programmas mērķis ir veicināt ilgtspējīgu pilsētu mobilitātes risinājumu izstrādi visā Baltijas reģionā, atspoguļojot reālo situāciju un piedāvājot praktiski pielietojamus risinājumus. Projekta galvenā uzmanība pievērsta inovācijām, uzņēmējdarbībai un mobilitātei pilsētās, kas dod iespēju veicināt un palīdzēt studentiem kļūt par ilgtspējīgas mobilitātes pilsētās jomas nākotnes līderiem. Šis uz izaicinājumiem balstīts kurss, kas ilgst vienu nedēļu un tiek īstenots visā Baltijas reģionā. Studentiem notiek semināri par sabiedrisko transportu, kas savieno dažādas programmas pilsētas, kā arī ideju apstiprināšanas sesijas pilsētās un komandas darba sesijas, ko atbalsta treneri. Maršrutu veido braucieni ar autobusu starp Tartu, Rīgu un Kauņu.


Projektu īstenoja izglītības tehnoloģiju uzņēmums Kimitisik, RTU Zinātnes un inovāciju centrs, Kauņas Tehnoloģiju universitāte un Tartu universitāte, finansiālu atbalstu sniedza Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) zināšanu un inovāciju kopiena EIT Urban Mobility.