Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Teju visi Latvijas iedzīvotāji ir informēti par Rail Baltica projektu

16. Februārī, 2017

Jaunbūvējamā Eiropas sliežu platuma dzelzceļa projektam Rail Baltica ar katru gadu iegūstot arvien „taustāmākus” rezultātus, aug arī Latvijas iedzīvotāju informētība par to: jau 95 % aptaujāto iedzīvotāju ir informēti par Rail Baltica projektu, kuru skaits, salīdzinot ar līdzīgu aptauju, kas veikta pirms diviem gadiem, audzis trīskārt.

Par to liecina 2016. decembrī notikušās Rail Baltica projekta iedzīvotāju informētības un attieksmes aptaujas dati, kuras gaitā tirgus un sabiedriskās domas pētījumu uzņēmums Berg Research interneta vidē aptaujāja 1009 Latvijas iedzīvotājus - interneta lietotājus vecumā no 18 līdz 65 gadiem.
Jāpiebilst, ka šī ir jau ceturtā Rail Baltica projekta iedzīvotāju informētības un attieksmes aptauja, līdzīgas aptaujas tika veiktas 2014. gada decembrī, 2015. gada jūnijā un decembrī.

Kā liecina jaunākās aptaujas dati, 45% respondentu uzskata, ka ir ļoti labi informēti, bet 50% ir dzirdējuši par Rail Baltica projektu. Vislabāk par projektu informētie dzīvo Pierīgā: kopumā tur mitinās  97% informēto. Salīdzinot ar divu pēdējo, līdzīgu aptauju datiem, informētības līmenis par Rail Baltica projektu tiem, kuri uzskata, ka ir labi informēti, audzis uz pusi, bet, salīdzinot ar 2014. gada decembrī veiktās aptaujas datiem - pat trīskārši, kad informēto ļaužu skaits bija vien 10% un kad 42% respondentu par projektu neko nebija dzirdējuši.
Augstāka informētība par projektu ir vidējā un augstākā līmeņa vadītājiem un respondentiem ar augstiem ienākumiem (virs 800 EUR uz vienu ģimenes locekli mēnesī), kā arī pensijas vecuma respondentiem.
Visbiežākās asociācijas ar Rail Baltica pusei Latvijas iedzīvotāju saistās ar dzelzceļu, vilcienu caur Baltijas valstīm, uz Eiropu, bet 17% aptaujāto kā savu asociāciju min ātrvilcienu, ātrumu, satiksmi, liecina jaunākās aptaujas dati.

Pozitīva attieksme pret projektu
Uz jautājumu, kāda kopumā ir iedzīvotāju attieksme par Rail Baltica dzelzceļa līnijas izbūvi, 89% aptaujāto atzīst, ka to pilnībā un drīzāk atbalsta. Gada laikā šis atbalsts ir audzis par 3 procentpunktiem. Tikai 4% aptaujāto pilnībā neatbalsta projekta realizāciju.
Kā projekta atbalstīšanas TOP 5 iemesli tiek minēti: 22% aptaujāto uzskata, ka tiks sniegta iespēja ceļot, un būs vienkāršāka ceļošana starp Eiropas pilsētām, tikpat daudz aptaujāto uzskata, ka Rail Baltica būs ātrs pārvietošanas veids (uz Baltijas valstīm, uz Eiropu), 20 % kā atbalstīšanas iemeslu nosauc ērtu pārvietošanās līdzekli, 19% saskata ekonomiskos ieguvumus (jaunas darba vietas, atjaunota infrastruktūra), bet 18% - attīstību, pārmaiņas, progresu.

Runājot jau par konkrētiem ieguvumiem no Rail Baltica projekta realizācijas, vairums - 64% - uzskata, ka varēs ātrāk aizbraukt ar vilcienu uz Eiropas valstīm, 51% domā, ka Rail Baltica sekmēs jaunu darba vietu rašanos, 46% - ka uz Latviju brauks vairāk tūristu, 38% domā, ka Rail Baltica sekmēs Latvijas ekonomisko izaugsmi. Vēl kā pozitīvus ieguvumus no Rail Baltica realizēšanas aptaujāti minēja, ka varēs lētāk aizbraukt ar vilcienu uz Eiropas valstīm, blakus Rail Baltica  līnijai sakārtosies infrastruktūra un vide, ka Rail Baltica radīs ieguvumus būvniecības nozarei, kā arī pieaugs kravu pārvadājumi starp Latviju un citām Eiropas valstīm.
Lielākais vairums aptaujāto - 71% - uzskata, ka Rail Baltica īstenošana neietekmēs viņu ikdienu. Savukārt, runājot par iespējamiem projekta realizācijas riskiem, aptaujātie pauduši bažas par īpašumu atsavināšanas procesu, piemēram, 85% aptaujāto domā, ka īpašumu atsavināšanas process būs ļoti birokratizēts, bet 79% domā, ka šis process varētu būt saistīts ar korupcijas risku.

Jau ziņots, ka Rail Baltica projekts paredz jaunas 1435 mm jeb Eiropas standarta platuma dzelzceļa līnijas izbūvi Baltijas  valstīs, lai ar ātru un videi draudzīgu dzelzceļa transporta satiksmi savienotu metropoles Tallinu - Rīgu - Kauņu - Varšavu – Berlīni.