Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk.

Piekrītu

Atbildes uz šonedēļ sabiedriskajā apspriešanā visbiežāk uzdotajiem jautājumiem

27. Februārī, 2015

Šonedēļ uzsāktajās Rail Baltica potenciālās trases sabiedriskajās apspriešanās bija ļoti liela iedzīvotāju interese par topošo projektu. Apkopojām atbildes uz aktuālākajiem jautājumiem.

Atbildes uz citiem jautājumiem, kas skar jaunbūvējamo Eiropas sliežu platuma dzelzceļa Rail Baltica trasi varat atrast vortāla railbaltica.info sadaļā Jautājumi un atbildes/Aktuāli. Tāpat šajā sadaļā varat iesūtīt sev interesējošos jautājumus.

Ko nozīmē saņemtais paziņojums par izpēti un aicinājums piedalīties sabiedriskās apspriešanas sanāksmē? Vai tas nozīmē, ka manu īpašumu atsavinās?

Vēlamies informēt, ka šobrīd ir uzsākta detalizēta tehniskā izpēte un tās ietvaros notiek ietekmes uz vidi novērtējuma process.  Ja Jūs esat saņēmuši paziņojumu par izpēti un aicinājumu piedalīties sabiedriskās apspriešanas sanāksmēs, tas nenozīmē, ka uz Jūsu īpašumu attieksies īpašuma atsavināšana un ka to skars kādi tehniskie risinājumi teritorijā, kas apzīmēta, kā „Transporta infrastruktūras pārbūves teritorija”. Tikai pēc tam, kad būs pabeigta detalizēta izpēte un ietekmes uz vidi novērtējums, būs zināms precīzs trases novietojums un īpašumi, kurus būs nepieciešams atsavināt Rail Baltica projekta īstenošanai. Precīzāku informāciju, vai teritorijā, kas apzīmēta, kā „Transporta infrastruktūras pārbūves teritorija” būs paredzētas kādas darbības, būs zināma uz nākamo sabiedrisko apspriešanu, kas plānota š.g. septembrī.

Kad būs zināms, cik un kādus īpašumus skars vai ietekmēs jaunbūvējamā Rail Baltica trase?

Tikai pēc tam, kad būs pabeigta detalizētā izpēte un ietekmes uz vidi novērtējums (t.i., 2015. gada beigās), būs zināms precīzs trases novietojums un īpašumi, kurus būs nepieciešams atsavināt Rail Baltica projekta īstenošanai.

Kas būs likumā minētā „institūcija”, kas pārstāvēs sabiedrības intereses īpašumu atsavināšanas jautājumā?

Sabiedrības intereses atsavināšanas jautājumos pārstāvēs valsts un šobrīd plānots – Satiksmes ministrijas personā.

Kā uzzināšu, ka mans īpašums tiek atsavināts?

Saskaņā ar Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likuma 18. panta otro daļu, institūcija (šajā gadījumā Satiksmes ministrija) nosūtīs paziņojumu par īpašuma atsavināšanas nepieciešamību nekustamā īpašuma īpašniekam vai, ja viņa dzīves vieta nav zināma, publicēs paziņojumu laikrakstā „Latvijas Vēstnesis”. Tāpēc nekustamo īpašumu īpašniekiem nav jāuztraucas, ka viņi netiks informēti par atsavināšanas procesu.

Paziņojumā tiks ietverta šāda informācija:
1) informāciju par tām sabiedrības vajadzībām, kuru nodrošināšanai nekustamais īpašums nepieciešams;
2) informāciju par dokumentiem, kas apliecina, ka attiecīgais nekustamais īpašums nepieciešams sabiedrības vajadzību nodrošināšanai paredzēta projekta īstenošanai;
3) informāciju par nepieciešamo nekustamā īpašuma daļas apmēru;
4) uzaicinājumu nekustamā īpašuma īpašniekam piedalīties atlīdzības noteikšanā;
5) uzaicinājumu nekustamā īpašuma īpašniekam sniegt informāciju par noslēgtajiem īres līgumiem un citiem apgrūtinājumiem;
6) citu informāciju, kuru institūcija uzskata par nepieciešamu norādīt.

Kā tiks noteikta atlīdzība pat atsavināmo īpašumu?
Nekustamo īpašumu atsavināšana sabiedrības vajadzībām notiek saskaņā ar Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likumu un Ministru kabineta 2011.gada 15.marta noteikumiem Nr.204 „Kārtība, kādā nosaka taisnīgu atlīdzību par sabiedrības vajadzībām atsavināmo nekustamo īpašumu”.
Atlīdzību par sabiedrības vajadzībām atsavināmo nekustamo īpašumu veido  nekustamā īpašuma tirgus vērtība vai  atlikusī aizvietošanas vērtība,izvēloties no tām augstāko vērtību, un atlīdzība par zaudējumiem, kas nekustamā īpašuma īpašniekam nodarīti saistībā ar nekustamā īpašuma atsavināšanu un, ja tiek atsavināta nekustamā īpašuma daļa, — ar atsavinātā nekustamā īpašuma izmantošanu.
Atlīdzību par atsavināmo nekustamo īpašumu atbildīgā institūcija nosaka, ņemot vērā sertificēta nekustamā īpašuma vērtētāja vērtējumu un nekustamā īpašuma īpašniekam nodarītos zaudējumus. Nosakot atlīdzību, tiek ņemta vērā īpašnieka sniegtā informācija! Katrs gadījums ir individuāls un tāpēc katram gadījumam ir individuāla pieeja. Novērtējot nekustamo īpašumu, tā vērtējumā norādāma un analizējama visa informācija, kas raksturo nekustamo īpašumu, tai skaitā ļoti būtiska ir arī nekustamā īpašuma īpašnieka sniegtā informācija.

Kā notiek atsavināšana, ja projekta realizācijai nepieciešama tikai daļa no mana īpašuma?

Ja nepieciešama tikai nekustamā īpašuma daļa un atlikusī tā daļa nepietiekamās platības, apgrūtinājumu, konfigurācijas vai citu apstākļu dēļ nav izmantojama atbilstoši vietējās pašvaldības teritorijas plānojumam, institūcija ierosina visa nekustamā īpašuma atsavināšanu un atsavina visu nekustamo īpašumu, ja ar nekustamā īpašuma īpašnieku nevienojas citādi.

Kurp vērsties, ja ir jautājumi par Rail Baltica trases potenciāli skaramiem īpašumiem? Kam sūtīt iesniegumus un uzdot jautājumus?

Atbilstoši normatīvajos aktos par ietekmes uz vidi novērtējumu noteiktajam, tie nekustamo īpašumu īpašnieki (valdītāji), kuru nekustamie īpašumi robežojas ar paredzētās darbības teritoriju, jau ir informēti individuāli.
Lai palīdzētu vieglāk atrast informāciju iedzīvotājiem, kuri interesējas par jaunbūvējamā Eiropas sliežu platuma projekta Rail Baltica trases izpētes gaitu,  kopš 18. februāra ir sācis darboties informatīvais tālrunis 27577344. Zvanot uz šo numuru darba dienās no plkst. 9 līdz plkst. 18, interesenti iegūs norādes, kur meklēt viņus interesējošo informāciju.
Informāciju par Rail Baltica varat atrast arī internetā:
* Vides pārraudzības valsts biroja tīmekļa vietnē www.vpvb.gov.lv/ivn/projekti  ir pieejama informācija par projektu ietekmes uz vidi novērtējuma gaitu.
*  Pilnsabiedrības RB Latvija tīmekļa vietnē www.railbaltica.info  atradīsiet plašāku informāciju par Rail Baltica projektu un kartes, kurās redzamas Rail Baltica trases un tās skarto īpašumu robežas.
* A/s Latvijas Elektriskie tīkli tīmekļa vietnē www.let.latvenergo.lv  informācija par plānoto elektropārvades līniju. (Limbažu, Sējas, Inčukalna, Garkalnes, Ropažu, Stopiņu un Salaspils novados, līdztekus Rail Baltica tiek plānota elektropārvaldes gaisvadu līnija (330 kV): vienotā koridorā ar vienu no Igaunijas – Latvijas trešā elektropārvades tīkla starpsavienojuma alternatīvām)
* Novadu pašvaldību tīmekļa vietnēs.

Kas notiks, ja kāds atteiksies pārdot zemi, kas nepieciešama projekta īstenošanai?

Šādas situācijas ir atrunātas normatīvajos aktos par nekustamo īpašumu atsavināšanu sabiedrības vajadzībām, paredzot, ka nekustamo īpašumu atsavināšana sabiedrības vajadzībām notiek, vienojoties par labprātīgu nekustamā īpašuma atsavināšanu vai atsavinot to piespiedu kārtā uz atsevišķa likuma pamata. Taču vēlamies uzsvērt, ka īpašumu atsavināšanas procesā ir individuāla pieeja katra gadījuma izvērtēšanā. Nekustamā īpašuma īpašnieks tiek aicināts piedalīties atlīdzības noteikšanas procesā un sadarboties, sniedzot visu informāciju, ko būtu jāņem vērā atlīdzības noteikšanā.

Kā mūsu ikdienu ietekmēs tuvu esošais dzelzceļš?

700 līdz 1000 m attālumā no dzelzceļa līnijas nav paredzama būtiska
negatīva ietekme no jaunbūvējamās Rail Baltica dzelzceļa līnijas, kas negatīvi ietekmētu dzīves apstākļus.
Teritorijās, kur būs paredzami trokšņu robežlielumu pārsniegumi, tiks
plānoti un īstenoti trokšņu ierobežošanas pasākumi (piem., izbūvētas prettrokšņu
sienas). Ietekmes uz vidi novērtējuma gaitā, sadarbojoties ar pašvaldību un
iedzīvotājiem, tiks izstrādāti risinājumi piekļuvei gan īpašumiem, gan
pašvaldības un valsts autoceļu tīklam.
Lūdzam Jūs sniegt mums konkrētu informāciju par Jūsu izmantotajiem pārvietošanās maršrutiem, lai tālākā novērtējuma gaitā mēs varētu izvērtēt labāko risinājumu Rail Baltica dzelzceļa šķērsošanai.

Vai es varu nodot savu īpašumu ekspluatācijā?

Jā, savu māju var nodot ekspluatācijā. Uz šo brīdi nav nekādu ierobežojumu īpašumu nodošanai ekspluatācijā.

Vai varu pārdot, brīvi rīkoties ar savu īpašumu tagad, kad zināms, ka mans īpašums ir tuvu iespējamai Rail Baltica trasei?

Jā, varat pārdot īpašumu un brīvi rīkoties ar to atbilstoši pašvaldības teritorijas plānojumā noteiktajai plānotajai (atļautajai) izmantošanai un teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem.
Aicinām pašvaldības, kuru teritoriju plānojumos nav attēloti Rail Baltica izpētes rezultāti, turpmāk plānojot pašvaldības teritorijas attīstību, ņemt vērā izpētes rezultātus un iespējamās dzelzceļa līnijas izbūves iespējamību tālākā perspektīvā. Savukārt nekustamo īpašumu īpašniekiem – sekot līdzi un rēķināties ar šīm izmaiņām, kas var tikt iekļautas teritoriju plānojumos.

Cik lielā mērā Rail Baltica projekts ietekmēs vidi?

Rail Baltica ir moderna un elektrificēta dzelzceļa līnija, kas no visiem sauszemes transporta veidiem ir videi draudzīgākais un modernākais transporta veids. Tā lielā mērā samazinās pa paralēlo autoceļu pārvadājamo kravu apjomu, kas nozīmēs arī autotransporta radītā piesārņojuma samazināšanos. Rail Baltica būs jauns līnijveida objekts esošajā ainavā, kam, kā ikvienai saimnieciskai darbībai, būs zināma ietekme uz vidi, kas tiks vērtēta ietekmes uz vidi novērtējuma procesā. Ietekmes uz vidi novērtējuma rezultāti tiks ņemti vērā, izstrādājot tehniskos risinājumus un plānojot pasākumus/risinājumus, iespējamās ietekmes samazināšanai vai novēršanai. Sākotnējais trases novietojums šķērsoja aizsargājamās dabas teritorijas (Natura 2000 teritorijas) 93 ha platībā, šobrīd plānots, ka skars vien 5 ha.